ŠUMIAC. Dvanásť tried navštevuje 158 žiakov, z ktorých drvivá väčšina sú Rómovia. To je realita Základnej školy v Šumiaci. Až 80 % žiakov tunajšej školy pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia. „Sú to väčšinou rómski žiaci, ktorí keď prichádzajú do nultého ročníka, tak nám mnohí ťažko rozumejú. Tu sa vlastne učia základné veci: hygienické návyky a hlavne komunikáciu v slovenskom jazyku,“ vysvetľuje situáciu riaditeľka Základnej školy v Šumiaci Miroslava Hrabovská.
Deti v rámci vyučovania získavajú nové návyky, učia sa držať pero a ceruzku, orientovať sa v jednoduchých knižkách a pracovných zošitoch, čo najmä učiteľkám v prvom ročníku veľmi pomáha. „My si ich takto podchytíme už v nultom ročníku a potom je s nimi lepšia aj ľahšia robota v prvej triede.“ Najmenší žiaci si teda postupne musia zvyknúť na nový režim, povinnosti a predovšetkým disciplínu.
Od nuly už 14 rokov
Momentálne nultú triedu navštevuje desať detí. „Hoci sú to rómske deti, sú to naše deti, sú zlaté a my ich chceme. Tešia sa do školy, pretože je krásne vynovená a oni sú jednoducho naučení, že si ju treba vážiť a chrániť,“ tvrdí riaditeľka Hrabovská. S týmto modelom vyučovania začali už pred štrnástimi rokmi a pre väčšinu žiakov je v podstate výhodný. „Máloktorí chcú ísť ďalej študovať a vlastne tým, že sú v nultom ročníku, si splnia povinnú desaťročnú školskú dochádzku.“
V uplynulom školskom roku sa na ďalšie vzdelávanie prihlásili dvaja siedmaci a dvaja deviataci zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorí pokračujú v štúdiu na Strednej odbornej škole techniky a služieb v Brezne a v Pohorelej, a jedna deviatačka sa rozhodla študovať na Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémii v Brezne v odbore Učiteľstvo pre materské školy.
Čitateľská gramotnosť a krúžky
Šumiacka základná škola sa už niekoľko rokov zapája aj do národných projektov, ktoré podporujú sociálnu inklúziu marginalizovaných skupín. Ich cieľom je zvýšiť vzdelanostnú úroveň príslušníkov tejto komunity prostredníctvom uľahčenia ich prístupu k formálnemu vzdelávaniu a ďalšieho vzdelávania.
Vlani ukončili dvojročný projekt Čitateľská gramotnosť - dôležitý nástroj učenia sa žiakov, a pokračujú projektom Celodenný výchovný systém v rámci národného projektu Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít . V rámci neho majú deti možnosť navštevovať krúžky od športových cez počítačové, umelecké až po zdravotnícky. „Máme zriadené dve špeciálne triedy, kde učia vyštudované špeciálne pedagogičky. Vďaka projektu u nás pracujú aj dve asistentky, keďže máme 37 integrovaných žiakov, ale pomáhajú aj v triedach, kde si žiaci vyžadujú individuálny prístup, napríklad pri problémoch s čítaním či hovorením.“
Marián Balog z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity tvrdí, že ak sa projekty implementujú podľa stanovenej metodiky, žiaci by postupne mali dosahovať hmatateľný progres vo forme zlepšeného prospechu aj dochádzky. Zároveň by mali byť prínosné aj smerom k samotným rodičom a to v podobe lepšej spolupráce so školou a aktívnej účasti na rodičovských združeniach.