ZVOLEN. Na otázku, prečo projekt Podporujem suseda vznikol, čo systém obsahuje a ako sa vyvíja, odpovedá vedúci projektu Ján Bezrouk:
Pracoval som ako predajca automobilov v rodinnej firme. Keď som začínal s predajom áut, stretával som sa s prirodzenou radosťou našich klientov z nákupu nového auta, ktorí nám pri preberaní auta úprimne ďakovali za naše služby a tešili sa z toho. Prišla takzvaná kríza a odrazu sa vďační klienti zmenili na lovcov zliav. S predajcami z iných miest sme si dávali vedieť, že domáci klienti sa pravidelne uchádzali s našou ponukou v ruke u iného predajcu. Od viacerých miestnych podnikateľov, od ľudí z okolia, z internetu som vnímal len sťažnosti na to, ako je nám zle, v akej zlej dobe a krajine to žijeme, že za všetko môžu politici a inak to proste nebude. Tí, čo v časoch, keď im peniaze tiekli ako rieka rozumne šetrili a vytvorili si rezervu, sa k tomu postavili svojsky s názorom: „Treba vydržať.“
Bez rozdielu finančnej situácie rôznych ľudí som spozoroval jeden spoločný jav. Z ľudí sa začal strácať dobrý pocit zo života, z toho, čo ich napĺňa, čomu venujú väčšinu času. Veľmi silnú pozíciu si vybudoval strach, apatia, skepsa.
Práve preto som sa rozhodol opustiť istotu pravidelného príjmu v rozbehnutej firme, dal som dohromady skupinu ľudí a spoločne sme začali budovať systém vzájomnej kooperácie, systém, v ktorom si vzájomne majú pomáhať všetci, ktorí sa rozhodli skoncovať s obavami a apatia sa pre nich stala neznámym pojmom.
Cieľom je, aby sa zapojení podnikatelia vzájomne podporovali a využívali ich ponuku tovarov a služieb, zároveň, aby sa z ich zákazníkov vyvinula jednotná komunita, ktorá bude prioritne využívať ponuku miestnych a až potom hľadať v iných mestách alebo na internete.
Hneď na začiatku sa zapojili obchodníci, ktorým nebolo jedno, ako sa situácia v našej krajine vyvíja. Pri ďalšom oslovovaní prišla nedôvera obchodníkov. Prečo by sa mali zapojiť do niečoho, čo nefunguje, a vôbec, prečo by mali platiť necelých dvadsať eur mesačne za správu systému.
Možno im to tak ako to je vyhovuje, pripoja sa neskôr, každý má svoj čas, nevidia v tom zmysel.
Mnoho obchodníkov vníma náš projekt ako neviem aký biznis plán, no sú našťastie aj takí, ktorí rozumejú samotnému slovnému spojeniu Podporujem suseda a vôbec neriešia nákladovú stránku.
Novozapojená obchodníčka pani Zuzana Matyšeková sa k tomu vyjadrila: „Nechápem, na čo ešte čakajú. Situácia v našom meste, v našej krajine je alarmujúca a je nevyhnutné, aby takto začali ľudia spolupracovať. Rovnako nepochopiteľné pre mňa je, že sa zamýšľajú nad dvadsiatimi eurami za mesiac, veď ide o systém, ktorý je z dlhodobého hľadiska rovnako výhodný pre všetky zúčastnené strany.“
V priebehu novembra a decembra sme oslovili 57 prevádzok, z ktorých sa pripojilo 21. Prostredníctvom zapojených prevádzok sme začali rozširovať informačné letáky o systéme, zakomponovali sme do neho tzv. Susedskú kartu, ktorá slúži ako preukaz v systéme a jej držitelia majú u obchodníkov systému presne stanovenú zľavu alebo inú výhodu.
V novom roku sme po sumarizácii zistili, že napriek počiatočným obavám obchodníkov, ľudia začali používať Susedskú kartu. Evidujeme 1150 kariet zaradených do systému, zároveň sme začali s oslovovaním väčších zamestnávateľov, prostredníctvom ktorých plánujeme distribuovať Susedskú kartu medzi ich zamestnancov.
Spoluprácu na projekte sme ponúkli aj novému vedeniu mesta Zvolen, ktoré malo vo svojom volebnom programe ako jednu z hlavných priorít vrátenie života do centra mesta.
Garantom projektu sa stala aj Slovenská živnostenská komora, ktorá spája malých a stredných podnikateľov ako zákonná inštitúcia.
Projekt Podporujem suseda sa zároveň stal jedným zo styčných pilierov projektu práce a zamestnanosti v našom regióne.
Ďalšie informácie o projekte Podporujem suseda ako aj o zapojených podnikateľoch systému, ich akciách, názoroch, typoch a radách sa dozviete v ďalších vydaniach vašich novín MY.
Autor: rp