Barani porazili Vlkov

Hokejisti HC 05 zvíťazili nad Žilinou a udržali si druhé miesto v tabuľke.

HC '05 Banská Bystrica - MsHK DOXXbet Žilina 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Zápas sa pre domácich oslabených o viacerých hráčov vyvíjal jednoznačne hlavne preto, že nešetrili agresivitou pred bránkou a zblízka vedeli puk pretlačiť do siete.

Brankár Križan mal zopár výborných zákrokov, no na všetko nestačil a po dvoch tretinách lovil tri góly zo svojej siete. Rozhodcovia boli benevolentní, hráčov nevylučovali a pri plnej hre sa prejavili viac kombinačné schopnosti domácich.

V 9. min Bendík využil chybu žilinskej obrany a s veľkou dávkou šťastia s jednou rukou vsunul puk popod Križana do bránky. O 1:36 min neskôr sa opäť menilo skóre, najskôr Kadura spálil šancu a až Gašpar uplatnil nos na dorážku.

V druhej tretine Matoušek upokojil priebeh a vývinu skóre udelil jasný smer bez nečakaných serpentín, v 26. min v ideálnom postavení nemal problém prekonať Križana a žilinský elán značne schladil.

Hostia občas vo svojom vlčom podobenstve klubu aj hrýzli, pozorného Košarišťania však nie a nie prekonať. Za zmienku stáli pokus Demela v 14. min, na neho sa navrstvila šanca Valáška a aj Drevenák si mohol spytovať svedomie. V 22. min Valášek opäť spálil vhodnú príležitosť na zdramatizovanie zápasu, Košarišťan si zachytal aj pri Drevenákovom pokuse, v 28. min na ňom v nájazde stroskotal tiesnený Schroner a v 40. min streleckú nemohúcnosť Žilinčanov umocnil Sikela.

Domáci si vcelku poľahky dokorčuľovali za tromi bodmi a keby občas nešpekulovali a kombinácie silou mocou nešperkovali, mohli prekonať Križana aj viackrát. Zigo, Kytnár, Surový a Bendík v jasných šanciach stroskotali na magnetickom tele Križana, no až tak veľmi pri jasnom skóre nemuseli ľutovať.

V tretej tretine s odbúdajúcimi minútami vzrástla aj možnosť, že Košarišťan vychytá ďalší shut out. Odľahlo mu najmä v 41. min, keď sa Jabrocký už tešil z gólu, no rozhodca ho neuznal pre postavenie hráča v bránkovisku. V 43. min vylučoval v zápase prvýkrát, domáceho Bira za napadnutie, početná prevaha však nič na stave nezmenila, až pomerne nevinná strela Ďurkecha v 45. min od modrej, keď sa zdalo, že puk citlivo pohladila hokejka Urama, alebo ho tečol niektorý z domácich obranov.

"Barani" pod hrozbou ďalšieho gólu zovrel herný kŕč, našťastie pre nich prišli aj vylúčenia, plynulosť hry sa rozdrobila a hostia už viac vymyslieť na ľade nestihli, okrem Jabrockého nepresnej strely v 55. min a nepremeneného trestného strieľania Krajčího 110 sekúnd pred koncom po faule Bira. Presne 57 sekúnd pred koncom sa začala power play hostí, no bez efektu.

Góly: 9. Bendík (Gachulinec, Zigo), 10. Gašpar (Kadura, Kytnár), 26. Matoušek (Kafka, Handzuš) - 45. Ďurkech

Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - Sčensný, Šefčík, 1308 divákov

Banská Bystrica: Košarišťan - Čížek, Rosandič, Gachulinec, Bambúch, P. Lunter, Biro, Jendroľ - Kafka, Handzuš, Matoušek - Lamper, Preisinger, Handlovský - Gašpar, Kytnár, Kadura - M. Surový, Zigo, Bendík

Žilina: Križan - Cunik, Dresler, S. Hudec, Bajaník, Ďurkech, Bobček, J. Šimko, Krčula - Milan Procházka, Jabrocký, Kanko - Valášek, Demel, Drevenák - Uram, Síkela, R. Krajči - Schroner, Drábek, Dolinajec

RICHARD ZEDNÍK (Banská Bystrica): „Sme spokojní s tromi bodmi. Káder sa nám trochu obmenil. Prvá tretina bolo 2:0 a potom sme sa snažili hrať konsolidovane, nebyť vylúčení. To sa nám darilo do poslednej tretiny. Súper znížil a mal šancu v našej presilovke, ešte zdramatizovať zápas. Sme radi, že po prehre v Poprade sme tento zápas dotiahli do víťazného konca.“

MARTIN GROMA (Žilina): „Snažili sme sa nastúpiť s pozornou defenzívou, čo sa nám do úvodnej chyby darilo. Tento moment nás trochu rozhodil. Súper skóroval druhýkrát. Koniec druhej tretiny patril nám. Vytvorili sme si niekoľko sľubných šancí. V tretej tretine pokračovala zlepšená hra a pohyb. Gólom sme sa dostali naspäť do hry. Na konci sme si vytvorili niekoľko šancí, ale neboli sme efektívni v koncovke.“

Ostatné výsledky 45. kola: Martin – Nitra 4:5 pp, Košice – Zvolen 3:0, Piešťany – Trenčín 4:3, Skalica – Poprad 1:3.

10. Skalica 47 11 1 6 29 112:185 41

Program 46. kola: 30. 1. o 17:00 Nitra – Poprad, o 17:30 B. Bystrica – Zvolen, Košice – Trenčín, o 18:00 Skalica – Žilina, Piešťany – Martin,

Program 47. kola: 1. 2. o 17:00 Piešťany – Nitra, Martin – Košice, Trenčín – B. Bystrica, Zvolen – Skalica, o 17:30 Žilina – Poprad.