BANSKÁ BYSTRICA. Projekty, na ktoré chcú záujemcovia vyčleniť z tohtoročného rozpočtu Banskej Bystrice financie cez mechanizmus participatívneho rozpočtu, môžu predkladať do 15. marca. Ako ďalej rozhodli účastníci prvého diskusného fóra aktuálneho ročníka participatívneho rozpočtu, projekty sa majú týkať niektorej zo štyroch oblastí, a to aktívne občianstvo a komunitný rozvoj, zeleň v meste a verejné priestory, kultúra a história alebo mládež a šport.
Maximálna suma, ktorá sa môže použiť na jeden projekt, bude rovnako ako vlani päťtisíc eur, pričom celkovo je v participatívnom rozpočte k dispozícii takmer 20-tisíc eur.
Určili zásady
Ako uviedol Miroslav Šimkovič z koordinačnej rady participatívneho rozpočtu Banskej Bystrice, na prvom diskusnom fóre k tohtoročnému participatívnemu rozpočtu sa zúčastnilo vyše 60 občanov. Zhodli sa tiež, že mestskému zastupiteľstvu navrhnú zmeniť štatút participatívneho rozpočtu tak, aby základným spôsobom rozhodovania o predložených projektoch bolo verejné zvažovanie ako formát moderovanej diskusie účastníkov s cieľom dospieť k spoločnej zhode.
V prípade, ak by verejné zvažovanie nedospelo k rozhodnutiu, o projektoch budú účastníci nasledujúceho diskusného fóra hlasovať tak, že každý hlasujúci bude mať k dispozícii po dva pozitívne a jeden mínusový hlas. Druhé diskusné fórum sa má konať 21. mája, projekty uchádzajúce sa o podporu z participatívneho rozpočtu majú byť zverejnené najneskôr 4. mája.
Banská Bystrica medzi prvými
Participatívny rozpočet ako prvok priamej demokracie, čiže rozdelenie časti mestského rozpočtu priamo občanmi, funguje v Banskej Bystrici druhý rok. Banskobystričania už od veku 15 rokov v ňom môžu priamo rozhodnúť o použití 25 centov na každého obyvateľa mesta, čiže spolu o takmer 20 000 eurách. Vlani v ňom rozhodli o realizácii štyroch z 30 predložených projektov. Banská Bystrica zaviedla participatívny rozpočet ako tretie mesto na Slovensku, po Bratislave a Ružomberku.