BANSKÁ BYSTRICA. Banská Bystrica dosiahla výrazný pokrok v oblasti odpadového hospodárstva vďaka zavedeniu separovaného zberu kovov a biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) z domácností a tiež triedeného zberu textilu, odevov a druhotného dotrieďovania dreva z objemného odpadu. V reakcii na tretie miesto, ktoré Banská Bystrica získala v aktuálnom štvrtom ročníku celoslovenskej súťaže 3Z (Znižuj, Znovupoužívaj, Zrecykluj) to uviedol Michal Štúber z oddelenia odpadového hospodárstva banskobystrickej radnice s tým, že ocenenie patrí všetkým Banskobystričanom, ktorí začali odpad do jednotlivých kontajnerov triediť.
Súťaž samospráv o najväčší pokrok v odpadovom hospodárstve 3Z organizuje občianske združenie Priatelia Zeme-SPZ a v aktuálnom ročníku boli sledovaným obdobím dosiahnutého pokroku roky 2011 až 2013. Odborná porota u prihlásených obcí hodnotila aktivity na predchádzanie vzniku odpadu, pokrok v množstvách vyseparovaných odpadov, vytvorený komfort pre pôvodcov odpadu, úroveň informovanosti verejnosti, komplexnosť celého systému odpadového hospodárstva a ďalšie ukazovatele.
Triedia aj menej bežné odpady
Mesto Banská Bystrica podľa poroty v sledovanom období síce nezlepšilo výrazne systém nakladania s odpadmi, ktorý už bol na pomerne kvalitnej úrovni, ale zaviedlo triedenie menej bežných druhov odpadov, ako napríklad textil. Tiež ako zatiaľ najväčšia samospráva má zavedený zber biologicky rozložiteľného odpadu od obyvateľov. Ako pripomína vedúci oddelenia odpadového hospodárstva Peter Suchý, triedenie odpadu v Banskej Bystrici dlhodobo komplikujú problémy, ktoré spôsobujú niektorí občania. Ide najmä o vhadzovanie zmiešaného odpadu do kontajnerov, ktoré sú určené výhradne na biologicky rozložiteľný odpad, kovy, papier, plasty či sklo. „Radi by sme sa obrátili na občanov s prosbou, aby neukladali biologicky rozložiteľný odpad do kontajnerov v sieťkach či v plastových taškách.
Ostatný komunálny odpad treba vhadzovať – triediť - do kontajnerov na to určených,“ uviedol Suchý s tým, že ak biologicky rozložiteľný odpad nebude spĺňať požadovanú kvalitu, prevádzkovateľ zariadenia na zhodnotenie tohto odpadu má právo prekategorizovať ho na zmesový komunálny odpad, ktorý sa nezhodnocuje, čím by sa zvýšili náklady mesta. Pri PET fľašiach i papierových škatuliach spôsobuje problémy to, že ich obyvatelia pred vyhodením nestlačia, čím sa ich do kontajnerov zmestí menej.