Novela zákona o hazardných hrách, ktorá nadobudla účinnosť v roku 2013, postupne vytláča výherné automaty z miest a obcí. Zákaz ich prevádzkovania vydali na základe všeobecne záväzného nariadenia aj v Šumiaci.
ŠUMIAC. Obecné zastupiteľstvo v Šumiaci na základe zákona, ktorý nadobudol účinnosť od 1. januára 2013, vydalo všeobecne záväzné nariadenie o zákaze prevádzkovania hier. Toto rozhodnutie prijalo vedenie na konci vlaňajšieho roka, pričom na celom území obce zakazuje prevádzkovať hazardné hry v kasíne, prostredníctvom výherných prístrojov, technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi alebo prevádzkované cez telekomunikačné zariadenia a videohry. Ako uviedol tlačový odbor ministerstva financií, takýto zákaz na základe VZN prijalo na Slovensku už vyše štyridsať obcí.
Petíciu v Šumiaci podpísalo 38 % občanov
Podľa zákona vydaniu VZN musí predchádzať petícia občanov nad 18 rokov, ktorí sa ňou sťažujú na to, že sa v obci narúša verejný poriadok v súvislosti s hraním hazardných hier. Ako povedal starosta Šumiaca Marcel Pollák, podpísalo ju 38 percent, pričom minimum je 30 percent. Ak obec prijme takéto VZN, je povinná skutočnosť bezodkladne oznámiť ministerstvu financií s uvedením dátumu jeho účinnosti.
Podľa tlačového odboru ministerstva financií, VZN sa však nevzťahuje na prevádzkovateľa hazardnej hry, ktorému bola udelená individuálna licencia pred nadobudnutím účinnosti VZN, a to až do skončenia jej platnosti. Podobný problém je aj v Šumiaci, kde majiteľ jedného pohostinstva má ešte dva roky platnú licenciu, takže na odstránenie automatov si obyvatelia budú musieť ešte nejaký čas počkať. Prevádzkovatelia hazardných hier v obci na vydanie VZN v obci nereagovali, starosta nezaznamenal žiadnu reakciu, či už kladnú alebo zápornú.
Za porušenie nariadenia hrozí vysoká pokuta
Množstvo rodín na Slovensku bojuje s obrovským problémom, a tým je závislé hranie - gamblerstvo. Hraním si ľudia riešia problémy v rodine, v práci alebo nedostatok peňazí, dúfajúc vo veľkú výhru. Z adrenalínového zážitku sa však stáva nočná mora, hráč si začína požičiavať, možno kradnúť, klamať, stráca pracovnú morálku.
Východiskom, ako občanom zabrániť hráčsku vášeň, je aj vytlačenie hracích automatov z miest a obcí. V prípade, že by prevádzkovatelia hazardných hier vydanie VZN v Šumiaci nerešpektovali, za porušenie môžu dostať pokutu od 3300 do 16 000 eur.
V Šumiaci sa rozhodli pristúpiť k takémuto kroku preto, aby občania hlavne zo sociálne slabších rodín neprehrávali aj to málo peňazí, ktoré dostávajú od štátu vo forme dávok. „Nebudú hladní aj so svojimi deťmi, a tým pádom nebudú nervózni a hľadať nekalé praktiky na zabezpečenie svojich elementárnych potrieb,“ dodal na záver Marcel Pollák.