PODKONICE. Slovenské lyžiarske múzeum v Podkoniciach otvoril lyžiarsky inštruktor a nadšenec lyžovania Igor Bobák iba pred ôsmimi rokmi, no už musí uvažovať o rozširovaní expozície. Cenných zbierkových predmetov mu totiž pribúda a súčasné priestory už nepostačujú. „Zvažujeme prerobiť podkrovie, no prijali by sme akúkoľvek pomoc a podporu,“ hovorí Igor Bobák, ktorý ju v múzeu správcom , sprievodcom a založil ho v starorodičovskom dome.
Netají sa tým, že dobrý chýr o múzeu už dávno prekročil hranice Slovenska a keďže o ide o jedinečné zbierkové predmety, so žiadosťou o pomoc pri rozširovaní múzea sa chce obrátiť na viaceré inštitúcie. Prezidentskú kanceláriu nevynímajúc. „Pána prezidenta sme už kontaktovali a prisľúbil, že keď bude mať cestu týmto smerom, rád sa zastaví,“ dodáva.
V múzeu uchovávajú viac ako 360 exponátov lyží, palíc, či snežníc, ktoré dokumentujú lyžiarsky vývoj. Väčšina z nich je mimoriadne cenných.
Vlek z motorky, čaj z Teplušky
Súčasťou múzea je aj skanzen lanoviek a vlekov . Pre lyžiarov , ktorí sú zvyknutí na dnešný vysoký štandard dopravných zariadení, sa zdá ako zázrak obdivovať staré kotvové vleky, či kópiu dreveného vleku z roku 1943, ktorý premával na Krížnej.
Alebo kabínku lanovky z roku 1937, ktorá ťahala turistov na Skalnaté Pleso. Raritou je tiež jeden z posledných exponátov - jednoduchý vlek z motorky, ktorý stál kedysi na kremnickej Jarabici, lyžovalo sa tu za pár korún a chutný čaj vám nevarili v chate, ale v malej jaskyni, kde aj v zime bola štandardná teplota pár stupňov nad nulou. Hovorili jej preto Tepluška.
Zaujímavý pútač pri banskobystrickej cementárni
K ďalším zaujímavým novým úlovkom patrí stĺp starej lanovky z Chopku, ktorý však nie je súčasťou skanzenu v Podkoniciach, ale umiestnili ho ako pútač pre toto múzeum v Banskej Bystrici pri cementárni.
O stavbe lanovky na Chopok sa začalo uvažovať po skončení 2. svetovej vojny. Išlo o sedačkovú lanovku, vyrobenú v licencii švajčiarskej furmy Von Roll. Prvý úsek uviedli do prevádzky v roku 1949, výstavba 2. úseku, druhý dokončili v roku 1954.
Pútač pri cementárni v Banskej Bystrici je tiež hodnotný exponát
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Najhodnotnejšie exponáty múzea
V expozíciách múzea nájdete napríklad najstaršie lyže na Slovensku, ktoré majú viac ako 130 rokov, či lyže nadšenca hôr Karola Wojtyla, neskoršieho pápeža Jána Pavla II.
Ale tiež lyže skutočných pretekárskych majstrov Franza Klammera, Ingemara Stenmarka, či Alberta Tombu.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK