V prvom rade ide o to, uznať a vyčleniť horské oblasti, tak aby sa im dokázalo aj pomôcť.
BANSKÁ BYSTRICA. Workshop s názvom Horské oblasti Slovenska - možnosti podpory ich udržateľného rozvoja sa dnes konal v Banskej Bystrici. Jeho účastníci okrem iného formulovali odporúčania na postupy, smerujúce k aktívnej podpore horských sídel. Hovorilo sa napríklad o perspektívach rozvoja cestovného ruchu v horských oblastiach s ohľadom na ich špecifický charakter a tiež o možnostiach ich podpory prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu.
Ako uviedla vedúca oddelenia starostlivosti o vidiecke životné prostredie Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Lucia Vačoková, za účelom podpory horských oblastí bola už zostavená medzirezortná pracovná skupina, zastúpená ministerstvami životného prostredia, dopravy a pôdohospodárstva. "Cieľom je dostať problematiku horských oblastí do pripravovanej stratégie regionálneho územného rozvoja, ktorá by mala prejsť schvaľovacím procesom v roku 2017," uviedla.
Určiť stratégiu
V prvom rade ide o to, uznať a vyčleniť horské oblasti, tak aby sa im dokázalo aj pomôcť. "Chceme, aby horské oblasti boli chápané ako problémové regióny, ktoré by mali lepšiu pozíciu pri získavaní peňazí," pripomenula. Cieľom je tiež udržať v daných regiónoch ľudí, ktorí odtiaľ buď odchádzajú, alebo jednoducho vymierajú.
Dôležitou oblasťou pre rozvoj horských sídel je cestovný ruch. Tam, kde je už rozvinutý, ho ďalej rozvíjať netreba, avšak na miestach, kde rozvinutý ešte nie je, by sa mal uberať smerom citlivým pre životné prostredie.
Keďže na workshope sa stretli zástupcovia viacerých inštitúcií, ktoré môžu riešiť danú problematiku, výkonný riaditeľ Asociácie horských sídel Slovenska Štefan Šramka verí, že sa v tomto smere už začali lámať ľady a problémami obyvateľov horských sídel sa začnú kompetentní viac zaoberať.