BANSKÁ BYSTRICA. Múzeum SNP v Banskej Bystrici si každoročne pripomína v marci tragické udalosti z roku 1945, keď nemecké jednotky 18. marca vypálili obec Kalište v okrese Banská Bystrica. V kinosále múzea sa dnes popoludní uskutočnilo spomienkové podujatie k smutnému 70. výročiu, na ktoré do Banskej Bystrice prišli starostovia a zástupcovia slovenských obcí s podobným osudom počas druhej svetovej vojny ako Kalište. Ako uviedol riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, od septembra 1944 do konca apríla 1945 bolo vypálených 103 obcí.
Pri tejto príležitosti minister obrany Martin Glváč udelil ich zástupcom pamätné medaily za aktívnu účasť v boji proti fašizmu a za oslobodenie vlasti, za pomoc povstaleckým jednotkám a partizánom, za ukrývanie zajatcov, utečencov a židovského obyvateľstva, za poskytnutie ubytovania prenasledovaným, ale aj za odmietnutie prác obyvateľov na budovaní obranných postavení pred príchodom oslobodzovacích vojsk.
"Kalište ako zástupca 103 vypálených obcí na Slovensku sa stalo súčasťou medzinárodnej siete vypálených obcí Európy. Múzeum SNP ako reprezentant národnej kultúrnej pamiatky Kalište sa do tejto iniciatívy aktívne zapojilo. Pripomíname si tragické udalosti a robíme tak preto, aby sa nikdy neopakovali. Lebo ten, kto zabúda na svoju históriu, tak si nezaslúži ďalšiu budúcnosť," povedal Mičev pred účastníkmi pietnej spomienky.
Ako tiež zdôraznil, nacisti v Grécku vypálili 1786 obcí, v Bielorusku 2846 obcí, z nich 286 už nikdy neobnovili. "Nacisti vyvraždili úplne všetkých obyvateľov, nezostal živý ani jeden človek. Treba si uvedomiť túto celoeurópsku tragédiu, teda to, čo nacizmus spôsobil," dodal Mičev.
Kalište pred 70 rokmi zmizlo z mapy Slovenska, ani tam sa už život nepodarilo vrátiť. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou. Marcovú tragédiu pripomína Pamätník obetiam. Súčasťou areálu vypálenej osady je aj náučný chodník o živote niekdajších obyvateľov, zrekonštruované bunkre i Sad života.