Cenné víťazstvo v Nitre

Hokejisti HC 05 Banská Bystrica uspeli v druhom semifinálovom zápase po samostatných nájazdoch a vyrovnali sériu na 1:1.

Tvrdý boj o finále.Tvrdý boj o finále. (Zdroj: TASR)

HK Nitra - HC '05 Banská Bystrica 3:4 sn (2:1, 1:0, 0:2 - 0:0, 0:1)

Domáci mali výborný štart do zápasu. Už v 40. sekunde fauloval Hudec, následne vystrelil puk do hľadiska Kytnár a Nitra mala k dispozícii 30-sekundovú presilovku piatich proti trom. Sekundu pred vypršaním Hudecovho trestu ju využil H. Ručkay, ktorý dorazil do siete odrazený puk - 1:0. Košarišťan pri dohrávanej výhode o jedného hráča musel riešiť ďalšiu nebezpečnú strelu Königa.

Hostia sa dostali do väčšieho tlaku až v 9. minúte pri hre 4 na 4 a hneď ho využili, keď sa medzi Valentove betóny trafil Surový - 1:1. Vyrovnaný stav trval iba do 14. minúty, keď domáci hokejisti využili ďalšiu presilovku. Školiak spoza bránky naservíroval puk Kuzmovi a ten príklepom prestrelil Košarišťana - 2:1. Bystričania si v závere vypracovali dve dobré šance, ale Valent zlikvidoval pokusy Handzuša aj Whitea.

Druhá tretina priniesla bojovný priebeh s minimom šancí. Hralo sa najmä v strednom pásme s množstvom osobných súbojov a aj vylúčení. Nitrania nepremenili tretiu početnú výhodu v rade a krátko po jej konci nepochodili v presile ani hostia. Mužstvá si potom zahrali takmer štyri minúty v kuse 4 proti 4, ale ani to nepriniesol ofenzívne oživenie.

Väčšie šance prišli až po 33. minúte, keď mal tretí gól na hokejke Slovák, ale minul odkrytú bránku hostí. Vzápätí strieľal v dobrej pozícii počas ďalšej presilovky H. Ručkay. Domáci v nej však takmer inkasovali, po strate puku v útočnom pásme ho Bambúch vyviezol až pred Valenta a hľadal Surového, no ten sa už k dobrému zakončeniu nedostal. Nitra sa predsa len dočkala v 37. minúte, keď zvýšil na 3:1 Stümpel.

Hostia boli blízko k zníženiu v 45. minúte. Po akcii Bambúcha so Surovým sa druhý menovaný predral až k Valentovi, no domáci brankár svojich spoluhráčov podržal. V 51. minúte mal ďalší gól domácich na hokejke L. Novák, no pred brankárom nepochodil. Hosťom sa pomaly míňal čas, no nezložili zbrane a dvoma gólmi v rozpätí 23 sekúnd (53. a 54. minúta) dokázali vyrovnať. Zaslúžili sa o to Surový a White - 3:3.

V riadnom hracom čase už gól nepadol a tak nasledovalo predĺženie. Ani v ňom sa však skóre nemenilo a o triumfe Banskej Bystrice rozhodol v samostatných nájazdoch Petr Kafka.

Góly: 3. H. Ručkay (P. König, Stümpel), 14. F. Kuzma (R. Školiak), 37. Stümpel (Tománek, Lukáš Novák) - 10. T. Surový (Kudrna, M. Rosandič), 53. T. Surový (Biro, Handzuš), 54. P. White (Kytnár, Kudrna), rozhodujúci sam. nájazd Kafka

Vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, T. Orolin - Kacej, J. Tvrdoň, 3600 divákov

Nitra: Valent - P. König, Ordzovenský, Mezei, Milo, F. Kuzma, Michal Novák, Piačka, E. Bednár - Lukáš Novák, Stümpel, Tománek - Pupák, J. Štefanka, Lelkeš - H. Ručkay, R. Školiak, Marek Slovák - J. Ručkay, Bajtek, R. Mráz

Banská Bystrica: Košarišťan - Čížek, Kousalík, Gründling, M. Rosandič, Jaborník, Bambúch, Biro, Guimond - Kudrna, Handzuš, M. Hudec - P. White, Kytnár, T. Surový - Kafka, Heizer, Handlovský - Kadura, Zigo, Matoušek

Andrej Kmeč (asistent trénera, Nitra): Bol to dobrý a vyrovnaný zápas so všetkým čo má stretnutie play-off mať. Stretnutie sme rozohrali dobre a neustále sme vyhrávali. V druhej tretine sme si za stavu 3:1 vypracovali šance, ktoré sme mali premeniť. Možno by ten zápas vyzeral inak. V tretej tretine sme prvých trinásť minúť súpera do ničoho nepustili. Potom však nastali dve skratové situácie hráčov. Dostali sme rýchle góly po sebe a zápas tak išiel do predĺženia. Nájazdy sú lotéria. Dnes v nich mala viac šťastia Bystrica a vyhrala.

Richard Zedník (asistent trénera, Banská Bystrica): Dnes sme videli kvalitný zápas so šťastnejším koncom pre nás. Prvú aj druhú tretinu sme mali dobrú, ale bolo tam veľa vylúčení. Ak chceme s Nitrou vyhrať, tak nesmieme mať 7 hráčov vylúčených v dvoch tretinách. Stále sme si verili, že to dokážeme zvrátiť a aj po drujej tretine sme si v šatni povedali, že to nevzdáme. Chalani v tretej tretine zamakali a nakoniec sme mali v rozstrele viac šťastia. Sme radi, že odchádzame z Nitry za stavu 1:1.