Absolútna dôvera, oddanosť, súčinnosť a spolupráca.
KRPAČOVO. BREZNO. Od 16. do 20. marca usporiadalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici v súčinnosti s Oddelením služobnej kynológie odboru poriadkovej polície Okresného riaditeľstva PZ v Brezne Otvorené majstrovstvá Banskobystrického kraja v špeciálnej kynológii.
Jedinečný čuchový zmysel
Banskobystrické krajské riaditeľstvo každoročne organizuje súťaž psovodov v inom okresnom meste v rámci kraja. Okrem kynológov Policajného zboru sa na nej pravidelne zúčastňujú aj kynológovia Vojenskej polície. Tentokrát sa dejiskom ich zápolenia stalo Brezno a rekreačná oblasť Krpačovo. Ako uviedol špecialista odboru poriadkovej polície KR PZ v Banskej Bystrici Dušan Sliačan, cieľom majstrovstiev v špeciálnej kynológii je porovnanie vycvičenosti služobných psov vo vyhľadávaní drog, výbušnín, rozšírenie vzájomných kontaktov a výmena skúseností z výcviku.
„Samotný výcvik pozostáva z využívania prirodzených vlastností psa a to jeho jedinečného čuchového zmyslu so schopnosťou rozlišovať rôzne pachy. Táto vlastnosť sa už od šteňaťa rozvíja najprv formou hry, potom systematickým výcvikom na základe odborných metodických postupov s cieľom naučiť psa vygenerovať požadovaný pach a požadovaným spôsobom označiť jeho prítomnosť. V štádiu, keď pes predpísaným spôsobom prítomnosť požadovaného pachu označí, je odmenený a tým sa u neho upevňuje proces vyhľadávania a rozlišovania pachov,“ vysvetľuje Marian Petrek, vedúci Oddelenia služobnej kynológie odboru poriadkovej polície v Brezne.
Nájdu drogy, zbrane aj ľudí
Dokonalý čuch služobných psov vie polícia veľmi efektívne využiť vo svoj prospech. Okrem omamných a psychotropných látok dokážu vyhľadávať výbušné systémy, tabakové výrobky, zbrane, akceleranty horenia, ale aj mŕtvolné pachy či bankovky. „Psy sú potom v praxi využívané v rámci rôznych policajných bezpečnostných opatrení, pri domových prehliadkach, prehliadkach vozidiel a batožín, aj na miestach činu.“
Najrozšírenejším plemenom služobnej kynológie v Policajnom zbore je nemecký ovčiak a belgický ovčiak – malinois, ale aj iné plemená, ako labrador, border kolia. Výber plemena psa je podmienený podľa vhodnosti a účelu využitia napríklad k prehliadke stiesnených priestorov. Svoj policajný dôchodok psy najčastejšie trávia strážením objektov ministerstva vnútra, ale aj v domácej opatere. „Vzhľadom na ich vysokú citovú väzbu na psovodov, ktorí s nimi pôsobili niekoľko rokov, sú im odpredané pre civilné využitie,“ ozrejmuje Dušan Sliačan.
Pomoc služobných psov je podľa neho nenahraditeľná. „Len z posledného obdobia môžeme uviesť príklad prehliadky bytu a nebytového priestoru v Banskej Bystrici, kde služobný pes na vyhľadávanie drog označil vo výške približne dvoch metrov nad latkovými dverami za dreveným nosníkom ukryté väčšie množstvo omamných a psychotropných látok.
Ďalším šetrením bolo zistené, že sa jednalo o prípad dílera drog. Môžeme tiež spomenúť využitie služobného psa na vyhľadávanie zbraní, keď počas prehliadky rodinného domu v obci Polomka označil úložný priestor v posteli, kde boli nájdené tri dlhé a dve krátke guľové zbrane, dve hlavne a väčšie množstvo streliva. Všetky zbrane boli v nelegálnej držbe.“
O stupne víťazov sa podelili zástupcovia Vojenskej polície i Policajného zboru
Aj otvorené majstrovstvá kraja pozostávali z plnenia rôznych súťažných disciplín, ktoré často simulovali reálne situácie z praxe. „Hodnotila sa činnosť psovoda so služobným psom pri vyhľadávaní ukrytej vzorky vo voľnom teréne, v objekte, dopravnom prostriedku a batožine. Dosiahnutie najvyššieho počtu bodov v jednotlivých disciplínach bol určujúcim faktorom pre získanie majstrovského titulu špeciálnej kynológie pre daný rok,“ vysvetľuje Dušan Sliačan.
V kategórii vyhľadávania drog zvíťazil Ján Kromoš so služobným psom Čiči z Vojenskej polície odboru policajného výkonu Prešov, druhý skončil Ivan Sihelský so psom Johnom z OSK OPP OR PZ Lučenec a tretie miesto obsadil Dušan Krupa so služobným psom Conny z OSK OPP OR PZ Banská Bystrica.
V kategórii vyhľadávania výbušnín bol najlepší Miloš Šoltís so služobným psom Jony z Vojenskej polície odboru policajného výkonu Prešov a na druhom mieste sa umiestnil Pavel Foľko so psom Fago z SSK OPDP OR PZ Veľký Krtíš. Zvlášť bola hodnotená disciplína poslušnosť, ktorú najlepšie zvládol Ivan Sihelský s Johnom. Víťazi jednotlivých kategórií postúpili na majstrovstvá Slovenska v špeciálnej kynológii policajných psov, ktoré každoročne v júni organizuje Odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru.