BANSKÁ BYSTRICA. Realita sa v prípade tejto opery celkom podriadila podkladovému dielu Friedricha Schillera v preklade Adreu Maffeia a to jej dodalo nielen na vážnosti, ale aj na dramatickosti, funkčnosti, zaujatosti a podmanivosti. Dej sa odohráva v 16. storočí v Londýne a už jeho začiatok prechádza k jadru.
V Anglicku vládne kráľovná Elisabetta, kým kráľovná Škótska Maria Stuarda je uväznená za zradu. V tejto inscenácii sú to dve sestry, ktoré sa napriek príbuzenskému vzťahu v realite nikdy nestretli. Ich pohľad z očí do očí, sprevádzaný priam božským speváckym prejavom, patrí v opere k najsilnejším miestam. Sokyne na javisku sa počas vzniku opery v roku 1834 stali sokyňami aj v súkromí a skúšky opery boli sprevádzané neľútostným bojom dvoch hlavných sopranistiek.
V Banskej Bystrici sa Adriana Kohútková a.h.(Maria Stuarda) a Jolana Fogašová a.h. (Elisabetta) nepobili, maestro Gaetano Donizetti, keby mu to večnosť dopriala, by naopak z ich súzvuku mal nesmiernu radosť.(v alternácii Dana Pěnkava Koklesová a.h., Cristina Baggio a.h.)
FOTO - JOZEF LOMNICKÝ
Dve sestry, kráľovné, bojujú nielen o trón, ale aj o muža. Vo výhode je tá, ktorá nie je uväznená, je to všetko však len zdanlivé. Srdce muža patrí väznenej. To je neodškriepiteľné, a nepochybne to vidí aj kráľovná Alžbeta. Vo svojom zdanlivom víťazstve, kedy podpisuje ortieľ smrti nad svojou sestrou, sa stáva porazenou. Mária Stuarda, sama nečistá, verejne zneuctí anglickú kráľovnú a pripraví si smrť. Jej posledné pokánie pred kňazom, spolu so zborom, patrí tiež medzi najsilnejšie momenty opery.
Prečo opisujem dej, keď ide hlavne o jeho interpretáciu?
Všetky námety využité v opere – láska, nenávisť, viera, boj o moc, závisť, hriech a nečistý život verzus nepoškvrnenosť, aká nemá v ľudskom pokolení obdobu , to všetko ponúka divákom prenádherné dielo plné emócií, krásnej hudby a vynikajúcich speváckych výkonov. Za dirigentským pultom stojí Igor Bulla, kostýmy Peter Čanecký, scéna Jaroslav Valek, zbormajsterka Iveta Popovičová. Koncom marca premiérovaná opera Maria Stuarda v Banskej Bystrici, v celoslovenskej premiére, povzniesla divákov do vysnívaného sveta plného pozitívnych i negatívnych emócií a zaslúži si plné hľadisko.
Autor: Dáša Šebanová