Piatok, 18. august, 2017 | Meniny má Elena, Helena

Sme vo finále!

Hokejisti Banskej Bystrice zvíťazili v siedmom zápase na ľade Nitry a postúpili do svojho premiérového finále.

Radosť z postupu bola obrovská.(Zdroj: TASR)

HK Nitra - HC '05 Banská Bystrica 1:2 po predĺžení (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)

konečný výsledok série: 3:4, do finále postúpila Banská Bystrica

Banská Bystrica začala lepšie, už 153. sekunde otvoril skóre Patrik Lamper, ktorý vyhral súboj o puk za nitrianskou bránkou s domácim obrancom Dušanom Milom, nakorčuľoval si pred Valenta a pomedzi jeho betóny skóroval - 0:1.

V 5. min mohol vyrovnať Henrich Ručkay, ale nepotrestal zaváhanie brankára Corbeila. Nitriansky útočník si potom vypracoval dobrú príležitosť aj v 11. min. Nitrania sa tlačili do zakončenia, Banskobystričania dvakrát po sebe v posledných sekundách prvej časti hry vyhodili puk mimo hraciu plochu a Bambúch a Surový museli ísť na trestnú lavicu.

Domáci dlhú presilovku o dvoch hráčov využili v 22. min, keď z pravého kruhu nechytateľne zakončil obranca Peter König - 1:1. Hralo sa z jednej strany na druhú, obaja brankári však chytali spoľahlivo.

Vypredaný nitriansky štadión videl veľkú drámu, mužstvá si nenechávali žiaden voľný priestor a bol to boj o každý puk. Nitrania hrali disciplinovane, v riadnom hracom čase nezohrieval ani jeden domáci hráč lavicu hanby. Tímom sa napriek dobrým šanciam nedarilo strhnúť vedenie na svoju stranu.

V riadnom hracom čase sa nerozhodlo, v predĺžení strelil postupový gól po krížnej prihrávke od Mislava Rosandiča popred bránkovisko Milan Kytnár. Pre Banskú Bystricu je finále najväčším úspechom v klubovej histórii.

Góly: 22. P. König (Stümpel, Tománek) - 3. Lamper (Zigo, Matoušek), 62. Kytnár (Mislav Rosandič, Čížek)

Vylúčení: 0:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Jonák - Šefčík, Výleta, 3600 divákov

Nitra: M. Valent - P. König, Ordzovenský, Mezei, Milo, F. Kuzma, Michal Novák, R. Mráz, E. Bednár - L. Novák, Stümpel, Tománek - Bajtek, J. Štefanka, Pupák - H. Ručkay, R. Školiak, Marek Slovák - J. Ručkay, Lelkeš, E. Piačka

Banská Bystrica: Corbeil - Čížek, Mislav Rosandič, Guimond, Gründling, Kousalík, Bambúch, Kadura, Jaborník - M. Hudec, Handzuš, T. Surový - P. White, Kytnár, Kudrna - Kafka, Heizer, Handlovský - Lamper, Matoušek, Zigo

Miroslav Chudý (tréner, Banská Bystrica): Na oboch mužstvách bolo vidieť, že je to už rozhodujúci zápas. Hralo sa viac zozadu. Obe mužstvá si dávali pozor, aby nedostali prvý gól. Nám sa to podarilo a bola to pre nás výhoda. Potom prišli štyri presilové hry. Dvakrát vyhodený puk a jeden zbytočný faul. Tam súper využil presilovú hru a potom to už bolo z oboch strán vyčkávanie na chybu. Za stavu 1:1 sa už hralo až do konca zápasu zozadu. Vlastne to bol jediný zápas, v ktorom sa nešlo do toho po hlave. Nakoniec sa nám to podarilo. Súper spravil chybu v predĺžení a my sme ju využili.

Antonín Stavjaňa (tréner, HK Nitra): Dopadlo to tak, ako nikto z domácich nechcel. Myslím si, že sme v príprave nič nepodcenili a hráči dnes naozaj išli na doraz. Po vyrovnávajúcom góle tam boli skratové situácie, keď sme mohli dať ďalší gól. Puk lietal okolo tyčiek, ale nič z toho nevzniklo. Nebola tam však ani žiadna vyložená šanca. Tá sa objavila až v predĺžení. Bohužiaľ vypracoval si ju súper, keď sme sa tam nechali prečísliť a de facto domáci do prázdnej bránky rozhodli celú sériu.

Marek Slovák (útočník Nitry): "Takto sme si to nepredstavovali, všetkých nás táto prehra mrzí. Diváci videli vynikajúcu sériu. Po prehre prevládajú negatívne emócie. V druhej tretine sme mali dať ešte jeden gól, aby sme odskočili súperovi. Tretia tretina bola z oboch strán veľmi pozorná v obrane, rozhodla individuálna chyba v predĺžení. Gól do prázdnej bránky sme nemali dostať. Celý zápas sa hral nadoraz, bolo to o finále."

Milan Kytnár (útočník B. Bystrice): "Je to výborný pocit, dnes sme odviedli kus poctivej práce. Celá séria bola ako na hojdačke, striedali sme sa vo víťazstvách. Teraz sme museli vyhrať dva duely po sebe a sme radi, že sa to podarilo. Snažili sme sa hrať dobre, nespraviť chybu a v predĺžení čakali na príležitosť. Ak by neprišla v nadstavenom čase, potom určite v nájazdoch. Celá sériá bola o detailoch a drobných chybách, teší nás, že sme spravili o jednu menej. Finále je zadosťučinením pre celé mužstvo, manažment aj realizačný tím. Budeme sa teraz snažiť prácu doviesť do úspešného konca. Dal som víťazný gól série, postup je o to sladší. Mislav Rosandič urobil skvelú prácu, stiahol hráča a ja som už iba zlízol smotanu. Košice nám vo finále nedajú nič zadarmo."

Michal Hudec (kapitán B. Bystrice): "Keď sme mali nôž na krku, tak sme vyhrávali. Posledné dva zápasy sme hrali s ním, nemohli sme si dovoliť prehrať. Vďaka tomu sme vo finále. V minulosti som ho už hral, teraz bude prvé za Bystricu, je to emotívne. Minútu po polnoci sa začína príprava na finále, do ktorého vstupujeme s pokorou a rešpektom voči súperovi. Dnes rozhodla hlava, nám výborne zachytal brankár a napokon to zobral na seba dvadsaťročný Mislav Rosandič."

Finálová séria začína v stredu a vo štvrtok v Košisiach, v nedeľu a v pondelok zavíta finále do Banskej Bystrice.

1. Väzňa, ktorý ušiel v Banskej Bystrici, chytili po pár hodinách (+ FOTO a VIDEO) Foto 4 220
  2. Foťte rýchlo. Najznámejšia drevenička Horehronia to má spočítané Foto 1 224
  3. Krásna Banskobystričanka Lujza Straková nás bude reprezentovať v ďalšej prestížnej súťaži krásy 537