BANSKÁ BYSTRICA. Nádejní slovenskí vedci zo stredných škôl prezentujú riešenia celosvetových vedeckých problémov na konferencii, ktorá sa koná dnes a v piatok (10.4.) v Starej Lesnej, kde sa pravidelne uskutočňujú vedecké sympóziá skutočných vedcov.
Konferencia je súčasťou medzinárodného projektu Chain Reaction (Reťazová reakcia), v ktorom má Slovensko zastúpenie vďaka Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Jej cieľom je popularizácia prírodných vied a vedy ako takej.
Už druhý rok sa mladí výskumníci stretávajú na národnej konferencii, kde prezentujú svoje projekty zamerané na riešenie reálnych problémov, akými sa zaoberajú vedecké tímy po celom svete.
"Hlavnou myšlienkou projektu je zatraktívniť prírodovedné predmety v očiach mladých, a zároveň im umožniť riešiť témy na úrovni svetového vedeckého výskumu. Pre slovenských stredoškolákov je to šanca vytvoriť profesionálne vedecké tímy a stať sa tak na niekoľko mesiacov skutočnými vedcami," uviedla Janka Raganová z Katedry fyziky Fakulty prírodných vied UMB a koordinátorka celého podujatia.
Výskumný problém vyberali z viacerých tém
Do projektu Chain Reaction sa tento rok zapájajú napríklad aj gymnáziá vo Vranove nad Topľou, Novej Bani, Detve a Banskej Bystrici.
Študenti si svoj výskumný problém vyberali z viacerých tém. Mohli sa napríklad rozhodnúť, hľadať ekologické svietenie, prebádať možnosti, ako prispieť k odstráneniu hladu v niektorých krajinách sveta, pokúsiť sa zostrojiť prenosnú vodnú elektráreň či skúmať, aké rastliny by bolo vhodné pestovať vo vesmíre.
"Ťažisko úspechu celého projektu leží na pleciach učiteľov prírodovedných predmetov zo zúčastnených škôl, keďže práve ich úlohou je motivovať a viesť troj- až päťčlenné tímy žiakov, aby pracovali na výskumnom projekte, ktorý si zvolia," dodala Raganová.
Odborná porota pozostávajúca z pedagógov i renomovaných vedcov vyberie najlepšie z nich. Vybrané tímy z každej partnerskej krajiny projektu Chain Reaction sa zúčastnia na medzinárodnej konferencii, ktorá sa bude konať v máji na univerzite v nemeckom Heidelbergu.
V projekte financovanom Európskou komisiou v rámci 7. rámcového programu pre výskum, technický rozvoj a demonštračné činnosti spolupracuje od roku 2013 dvanásť krajín.