Nedeľa, 23. september, 2018 | Meniny má Zdenka

Mečbal získali Košice

Hokejisti HC 05 prehrali piaty finálový zápas a v sobotu sa musia na domácom ľade pobiť o návrat do Košíc.

V Košiciach bolo Košarišťanovi horúco.(Zdroj: SITA)

Hokejisti HC 05 prehrali piaty finálový zápas v Košiciach a v sobotu sa musia pobiť o siedmy zápas.

HC Košice - HC '05 Banská Bystrica 3:2 (1:0, 0:0, 2:2) - stav série: 3:2

Košičania začali od podlahy a v úvodných desiatich minútach Bystričanov nepustili do ničoho nebezpečného vo svojom obrannom pásme. V 13. min paradoxne mohol otvoriť skóre hosťujúci kapitán Hudec, ale Hylák bol pri jeho pokuse pozorný.

Pravidlo nedáš-dostaneš sa potvrdilo vzápätí, keď z protiútoku Cebák našiel krížom cez šírku útočného pásma Bartánusa a ten si blafákom vychutnal Košarišťana - 1:0. V 17. min mohol Bicek zvýšiť na 2:0, Košarišťan vyrazil puk betónom.

Úvod druhej tretiny patril hosťom. Prienik Patricka Whita v 25. min sa skončil faulom a strelou z otočky do konštrukcie domácej bránky. Následná presilovka Banskej Bystrice vyzerala nádejne, ale z veľkého tlaku sa vyrovnávajúci gól nezrodil. Nastávajúce minúty boli viac o nervozite ako o pohľadnom hokeji.

Začiatok tretej tretiny vyšiel Košičanom. Lapšanský zužitkoval prihrávku Hrnku na zvýšenie náskoku domácich na 2:0. Útočník Košíc, ktorý dlho gólovo mlčal, sa aktuálne strelecky presadil v treťom zápase v sérii. Hosťom zo stredného Slovenska trvalo necelé tri minúty, kým sa dostali na dostrel.
Na 1:2 znížil center štvrtého útoku Zigo, ktorý bol navyše faulovaný Kutálkom do tváre. Z následnej presilovej hry hostia nevyrovnali, hoci Surový mal k tomu pred Hylákom blízko. Potom prišla presilovka Košíc a gól na 3:1. Bartánus bekhendom takmer naslepo našiel Biceka a ten nedal Košarišťanovi šancu.
Hostia sa nevzdávali. V posledných troch minútach riadneho hracieho času Bystričania rozpútali pred bránkou domácich hokejové peklo. Najprv Kafka znížil po odrazenom puku z veľkého uhla na 2:3. Následne ten istý hráč nepremenil trestné strieľanie a potom ešte v šanci neuspel Surový. Košičania napokon tesné víťazstvo ubránili.

Góly: 13. M. Bartánus (Cebák), 42. Lapšanský (Hrnka, I. Rachůnek), 52. Bicek (M. Bartánus, Cebák) - 45. Zigo (Lamper, Matoušek), 58. Kafka (Čížek, M. Rosandič)

Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Baluška, J. Konc - Kacej, Šefčík, 8347 divákov (vypredané)

Košice:
Hylák - Štrbák, A. Jánošík, Šeda, Philipp, Macejko, Cebák, Drgoň - Jenčík, P. Bartoš, Spilar - M. Bartánus, Suja, Bicek - Hrnka, I. Rachůnek, Lapšanský - Sojčík, Matúš Chovan, Kutálek - Hinďoš

Banská Bystrica: Košarišťan - Čížek, M. Rosandič, Gründling, Guimond, Kousalík, Biro, Jaborník - P. White, Handzuš, M. Hudec - T. Surový, Kytnár, Kudrna - Kafka, Heizer, Handlovský - Lamper, Zigo, Matoušek - Kadura

Peter Oremus, tréner HC Košice: "Odohrali sme dobrý zápas. Boli sme aktívni, dostatočne agresívni, korčuľovali sme, vytvárali sme si šance. Nie je jednoduché sa presadiť proti Banskej Bystrici, ale víťazstvo bolo zaslúžené. V závere sme opäť dostali gól a musíme sa z toho poučiť. Samozrejme, súper robí všetko preto, aby strelil gól, keď to potrebuje. Treba na ten záver zabudnúť, dôležité je víťazstvo."

Jiří Bicek, autor víťazného gólu: "Boli to nervy, znova sa zopakoval rovnaký stav, 3:1 a odvolanie brankára a dostali sme gól, potom prišlo trestné strieľanie. Musím sa priznať, že som sa na to ani poriadne nepozeral a dúfal som, že sa to už nemôže stať, že zmažú dvojgólové manko. Sme radi, že sme uhrali piaty zápas a šiesty ideme do Banskej Bystrice vyhrať."

Miroslav Chudý, tréner B. Bystrice. "Prvá tretina bola z našej strany zlá, chýbal nám dôraz. Prehrávali sme osobné súboje a dali sme súperovi priestor. V druhej časti sme sa trošku zlepšili, ale tiež to nebolo ono. V tretej tretine sme znížili na 1:2, ale prišlo zbytočné vylúčenie a gól na 3:1. Pokúsili sme sa dostať do zápasu a skoro nám to opäť vyšlo. Ak to vezmem globálne, tak Košice si po šesťdesiatich minútach víťazstvo zaslúžili."

Petr Kafka, strelec druhého gólu B. Bystrice: "Vždy začíname zakríknuto a v závere urobíme tlak. Potom si hovoríme, že prečo takto nehráme celý duel. Hra bez brankára nám ide, škoda, že sme nepridali ešte jeden gól a nešli do predĺženia."