BANSKÁ BYSTRICA. Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrice má vo svojom fonde viacero veľmi starých a vzácnych kníh. Manažérka kultúry a marketingu knižnice Veronika Uhríková hovorí, že Fond Študovne starých a vzácnych dokumentov Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici obsahuje dokumenty od 16. storočia do polovice 20. storočia .
Najstaršou knihou vo fonde študovne je: Calepino, Ambrogio. Calepinus. Ad Librum. Reggio nel´ Emilio (Taliansko) z roku 1502.„Na základe výskumu, ktorý knižnica uskutočnila v roku 2012, je to najstaršia kniha zo 16. storočia v meste Banská Bystrica. Ide o 1. vydanie jazykovedného diela (latinský slovník). Autorom je taliansky jazykovedec Ambrogio Calepino (1435-1511),“ doplnila.
V zbierkach Literárneho a hudobného múzea, ktoré je súčasťou Štátnej vedeckej knižnice, sa nachádza Biblia v nemeckom jazyku v kartónovej väzbe, obtiahnutej psou kožou. Väzba pochádza zo začiatku 19. storočia. Biblia bola vydaná vo Wittenbergu v roku 1555.
Nielen knihami je knižnica živá
K 31. 12. 2014 tvorilo fond knižnice 1 705 885 knižničných jednotiek. Nejde len o knihy. Vo fonde majú zastúpenie aj periodiká, normy, patenty, hudobniny, mapy, CD, DVD, CD-ROM, videokazety, LP-platne, magnetofónové pásky a podobne.
Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici je kultúrnou, informačnou, zberateľskou, vedeckou a vzdelávacou inštitúciou v oblasti knižničnej, bibliografickej, literárno-múzejnej, hudobno-múzejnej, kultúrno-vzdelávacej a vydavateľskej činnosti. Veronika Uhríková dodáva, že základným poslaním knižnice je zabezpečovať slobodný prístup k poznatkom a informáciám, šíreným na všetkých druhoch nosičov, uspokojovať kultúrne, informačné, vedeckovýskumné a vzdelávacie potreby občanov a podporovať celoživotné vzdelávanie.
Najviac čitateľov je z radov študentov
Súčasťou knižnice je aj Literárne a hudobné múzeum.
„Na základe prieskumu a vedeckého výskumu zhromažďujeme a sprístupňujeme múzejné zbierkové predmety, archívne dokumenty a databázy so zameraním a špecializáciou na literárnu a hudobnú kultúru, vrátane ľudových a klasických hudobných nástrojov,“ doplnila.
Najväčšie percento používateľov knižnice prestavujú študenti. Vlani tvorili študenti viac ako 67 percent z celkového počtu registrovaných používateľov.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK