BANSKÁ BYSTRICA. Ministerstvo kultúry sa vrátilo k svojmu pôvodnému návrhu Autorského zákona a podoba, v akej by ho mala vláda v stredu (15.4.) prerokovať, vyhovuje požiadavkám folklórnej obce. Podľa folkloristov tradičná ľudová hudba ako súčasť kultúrneho dedičstva nie je chránená autorským právom, a teda nevidia dôvod, aby jej verejná prezentácia podliehala súhlasu Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA). Ako tvrdia, nahlasovacia povinnosť sa má týkať len chránených diel.
"Po rokovaniach so zástupcami folkloristov aj so SOZA sa ministerstvo kultúry vrátilo k svojmu pôvodnému návrhu čo znamená, že organizátori verejných kultúrnych podujatí nebudú musieť SOZA ani iným organizáciám kolektívnej správy nahlasovať nechránené diela," potvrdil dnes TASR hovorca ministra kultúry Jozef Bednár.
Podľa občianskych aktivistov Tomáša Brunovského, Alžbety Lukáčovej a Petra Obucha pre folklórnu obec tak svitla nádej, že ak zákon prejde v tejto podobe vo vláde i v parlamente, organizátori nebudú naďalej zaťažovaní povinnosťou posielať SOZA zoznamy stoviek tradičných ľudových piesní hraných a spievaných v rámci ľudových zábav či iných vystúpení.
Nie je potrebný súhlas SOZA
"Tradičná ľudová hudba ako súčasť kultúrneho dedičstva totiž nie je chránená autorským právom, a teda nie je potrebný na jej použitie žiadny súhlas SOZA. Keďže nahlasovacia povinnosť sa má týkať len chránených diel, bude spisovanie zoznamov piesní jednoduchšie, a poplatky, ktoré SOZA za ne vyberie, budú adresnejšie. Zvýši sa aj šanca, že sa v podobe tantiém dostanú skutočným autorom - členom SOZA," dodala Lukáčová.
Uvedení aktivisti koncom marca otvorene vystúpili voči upravenému návrhu nového Autorského zákona na svojom blogu a zároveň vyzvali verejnosť, aby podporila ich petíciu. Blog i petícia boli reakciou na konanie SOZA, ktorá do návrhu zákona svojou pripomienkou dostala ustanovenia, podľa ktorých má stále platiť, že ak na verejnom podujatí odznie akákoľvek hudba, musí jej to jeho organizátor päť dní vopred aj s presným zoznamom ohlásiť. Petíciu podporili folkloristi, hudobníci, starostovia, vedci, organizátori, právnici a občania z celého Slovenska.