BANSKÁ BYSTRICA. Stanoviská na kontajnery v Banskej Bystrici už dávno nespĺňajú moderné kritériá ukladania odpadu a nevyhovujú ani esteticky. Architekt Peter Rusnák upozorňuje, že majú v priemere 25 – 30 rokov a pôvodne vôbec neboli koncipované pre súčasné potreby a požiadavky.
„Banská Bystrica patrí medzi tie mestá, ktorým sa pomerne úspešne darí triediť domový odpad. Je to aj vďaka uvedomelosti jeho obyvateľov. Preto by si obyvatelia zaslúžili, aby sa už konečne začal riešiť katastrofálny stav našich kontajnerových stanovísk,“ dodal s tým, že dnes už vôbec nevyhovujú nielen priestorovým a funkčným požiadavkám na triedený zber domového odpadu, ale ani estetickým a hygienickým kritériám. „Krajské mesto by si mohlo vziať príklad z menších miest v našom kraji, kde budujú nové moderné, funkčné a hygienické kontajnerové stanoviská a pomáhajú tak zvyšovať kvalitu života svojich obyvateľov,“ dodal.
Mesto v blízkej budúcnosti plánujeme urobiť pasportizáciu stojísk a projektovú dokumentáciu. Hovorkyňa primátora Zdenka Sekerešová dodala, že následne sa mesto bude snažiť získať finančné prostriedky z externých zdrojov - eurofondov, na obnovenie stojísk.
Nad ich obnovou sa uvažovalo aj v minulosti, no narážalo to na viacero problémov. Tým podstatným boli financie, keďže podľa odhadov z minulosti by bolo potrebné vybudovať v meste približne 700 – 800 stojísk. Jednoduché nebude ani vysporiadať sa s priestorovými možnosťami, keďže na niektorých zaľudnených sídliskách môže ísť o náročné riešenia.
Pozitívnym príkladom sú hlavne menšie mestá, kde sa podarilo vybudovať stojiská na uzamkýnanie, ktoré prinášajú efekt. Patrí sem napríklad Žiar nad Hronom, kde vybudovali v predchádzajúcich rokoch približne 120 stojísk. V nemalej miere to ovplyvnilo aj systém platenia poplatkov za odpady. Čím viac odpadu obyvateľ vyseparuje, tým menej za odpad platí. Práve pri separovanom zbere sa nové stojiská ukázali ako ideálna voľba.