Jeho majiteľ upozorňuje, aby si ľudia viac všímali svoje okolie a zabránili tak ďalším smutným prípadom.
SLOVENSKÁ ĽUPČA. Rodina Bartošovcov zo Slovenskej Ľupče prešla pred časom ťažkou skúškou. Ich psík Falco začal mať vážne problémy so zažívaním. Odmietal potravu a nechcel prijímať dokonca ani tekutiny. Jeho stav sa prudko zhoršoval. Pomoc našťastie vyhľadali v pravý čas. Vyšetrenie u veterinárneho lekára v Banskej Bystrici potvrdilo to, čoho sa obávali najviac – intoxikáciu psa.
Nastúpila liečba a dokonca niekoľkodňová hospitalizácia psa. „Falco to našťastie zvládol a dnes je už v poriadku. Pre nás to však znamenalo veľký strach a niekoľko prebdených nocí, keďže pre nás je to člen rodiny,“ hovorí Rastislav Bartoš. Podľa neho nejde v Slovenskej Ľupči o prvý prípad otravy psa a aj preto apeluje na majiteľov psov, aby si ich lepšie strážili a viac si všímali aj svoje okolie. „Niekto nemusí mať vzťah k zvieratám, ale riešiť to týmto spôsobom je veľmi smutné,“ hovorí.
Starosta obce Miroslav Macák hovorí, že vedia minimálne o jednom ďalšom prípade, keď prišlo k otrave psa. Koľko takýchto prípadov sa v skutočnosti stalo ale nedokážu posúdiť, keďže obec takúto štatistiku nevedie. „Snažíme sa však prostredníctvom obecného periodika, či rozhlasu upozorniť na to, že aj takýto problém sa môže objaviť. Ak by majitelia psov napríklad natrafili na podozrivé návnady, môžu nám to ohlásiť. Zatiaľ však hlásenia tohto charakteru nemáme,“ dodal starosta.
Veterinárny lekár Róbert Maňko radí majiteľom psov, aby v prípade podozrenia na otravu psa navštívili čo najskôr veterinára. Iba tam môžu potvrdiť, prípadne vyvrátiť, či naozaj ide o otravu. „Na základe klinického vyšetrenia a rozboru krvi dokážeme rýchlo stanoviť možnú intoxikáciu a nasadiť liečbu,“ hovorí.
Na čo si dávať pozor
Odborníci upozorňujú, že od obdobia kontaktu psa s toxickou látkou do prejavu prvých viditeľných príznakov môžu ubehnúť hodiny, dni, no niekedy aj týždne. Záleží to od typu a množstva látky, ktoré pes zožral.
Často sa u psa vyskytuje apatia, malátnosť, nechutenstvo, ale tiež kŕče, vracania, hnačky, či zvýšená slinenie.
Prvá pomoc by mala byť zameraná na zamedzenie vstrebania toxickej látky do organizmu. Keďže žiadne domáce zaručené recepty nemusia v tomto smere priniesť efekt, najvhodnejšie je vyhľadať čo najskôr pomoc odborníkov.
Najväčšou a ťažko predvídateľnou hrozbou bývajú návnady, umiestnené na verejných priestranstvách. Takéto prípady už zaznamenali v predchádzajúcich rokoch v Petržalke, Žiline, Novej Dedinke a na ďalších miestach Slovenska. Jedy bývajú často umiestnené v párkoch, či mäse, pričom môžu ohrozovať nielen životy zvierat, ale aj detí.
Ak by ste na podozrivú návnadu narazili, treba sa obrátiť na správcov parku, či verejného priestranstva.