Spoznajte krásy regiónu – Barborská cesta

Slávnostné otvorenie Barborskej cesty sa uskutoční 1. mája 2015 napoludnie, v Hradnom areáli za Barbakanom.

BANSKÁ BYSTRICA. Deväť dní, 188 km, 29 zastavení, historické skvosty i prírodné krásy. To všetko zahŕňa nový produkt cestovného ruchu v oblasti pútnického turizmu - Barborská cesta. Spája slávne banské mestá bohaté na najvýznamnejšie hodnoty baníctva, historického a kultúrneho dedičstva. Slávnostné otvorenie Barborskej cesty a spoločné vykročenie do jej prvej etapy sa uskutoční 1. mája 2015 napoludnie, v Hradnom areáli za Barbakanom v Banskej Bystrici. O kultúrny program sa postará Starohorský banícky spevokol Haliar a Dámske Komorné Kvarteto so sólistkou Alžbetou Trgovou zo Štátnej opery Banská Bystrica.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Poznávacia trasa, ktorá na mape vytvára siluetu patrónky baníkov sv. Barbory, je rozdelená do deviatich etáp. Na konci každej má návštevník možnosť prenocovať, oddýchnuť si a načerpať nové sily, pochutnať si na špecialitách tradičnej domácej kuchyne.

Množstvo možností

„Banská Bystrica, podobne ako Kremnica, Banská Štiavnica, Zvolen a ďalšie výnimočné miesta, ponúkajú bohaté prírodné, historické, kultúrne a religiózne možnosti. Chceme sa pochváliť nielen zahraničným návštevníkom krásami nášho regiónu a ukázať im, že máme silný potenciál v oblasti cestovného ruchu. Som veľmi rád, že štartom aj cieľom Barborskej cesty je práve naše mesto. Týmto projektom sa môžeme pýšiť doma aj v zahraničí,“ hovorí primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

SkryťVypnúť reklamu

Po trase sv. Barbory návštevník spozná významné pamiatky a miesta, napr. oltár v kaplnke sv. Barbory v kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici, Banský náučný chodník v Španej Doline, Baziliku minor na Starých Horách, Harmaneckú jaskyňu, geografický stred Európy Johannesberg i najstaršiu mincovňu v Kremnici.

„Spustením projektu sa zavŕši takmer dvojročná práca nadšencov spojená s veľkým úsilím a entuziazmom. Iniciatíva bola od začiatku založená na viere urobiť zo stredoslovenského banského regiónu atraktívnu destináciu bez významnej podpory zo strany štátu a územného celku. Cieľom je najmä oživenie regiónu, čo má priniesť úžitok jednotlivcom, podnikateľom a samosprávam tak, ako je zvykom v zahraničí. Našim vzorom je cesta Johannesweg v Hornom Rakúsku, kde sme sa inšpirovali a už po dvoch rokoch od jej spustenia sa dostavil očakávaný efekt. Verím, že aj u nás Barborská cesta naštartuje ostatné subjekty, ktoré sa partnersky do projektu zapoja,“ hovorí Juraj Slašťan, autor projektu a zástupca o.z. Banský Región-Terra Montanae.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavá trasa

Počas putovania po krásach regiónu turista ďalej nachádza zrúcaniny hradu Šášov, kúpele v Sklených Tepliciach, významné banské pamiatky v Banskej Štiavnici, Banský Studenec, Dubové, Bacúrov, Pustý hrad, Zvolenský zámok, drevený artikulárny kostol v Hronseku, hvezdáreň na Vartovke a mnoho ďalších.

„Barborská cesta zatraktívni náš región prostredníctvom rozšírenia a skvalitnenia služieb nielen pre zahraničných návštevníkov, ale aj domácich obyvateľov. Okrem prírodných krás a historických skvostov podporíme ekologický cestovný ruch, pešiu turistiku či cyklistiku. Barborská cesta ponúka autentický zážitok zeleného turizmu, ktorý je momentálne európskym trendom,“ hovorí Dana Drábiková, vedúca Oddelenia cestovného ruchu MsÚ v Banskej Bystrici.

Realizácia projektu sa uskutočnila pod záštitou občianskeho združenia Banský Región-Terra Montanae, v spolupráci s mestom Banská Bystrica a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Stredné Slovensko. Barborská cesta spája občianske združenia, kresťanské združenia, samosprávy, obce, podnikateľské subjekty a poskytovateľov služieb cestovného ruchu.

Autor: Zdenka Sekerešová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 723
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 903
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 595
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 692
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 422
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 258
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 678
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu