BANSKÁ BYSTRICA. „V mene vedenia nemocnice, ale aj jeho kolegov a pacientov mu úprimne blahoželáme a želáme mu pevné zdravie, mnoho síl a ešte veľa vyliečených pacientov. Je pre nás veľkou cťou, že práve v našej nemocnici pracujú takýto špičkoví odborníci. Rada by som vyjadrila aj hlbokú vďaku za to, že vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica založil a vybudoval také uznávané pracovisko, akým Neurochirurgická klinika bezpochyby je a rovnako vďaku za roky oddanej práce pre svojich pacientov.“ Vyjadrila riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.
Prof. MUDr. Miroslav Galanda, CSc. v roku 1986 založil a následne vybudoval prvé neurochirurgické pracovisko v stredoslovenskom regióne vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica, ktoré je od roku 1999 Neurochirurgickou klinikou Slovenskej zdravotníckej univerzity.
Vypracoval originálne stereotaktické prístupy do oblasti hlbokých štruktúr mozočka. Metódu neurostimulácie s využitím stereotaktickej techniky zaviedol a využil ako prvý v strednej Európe aj pri mikrochirurgických operáciách v elokventných oblastiach mozgu a miechy, v prípadoch, kde je nevyhnutné presne lokalizovať jednotlivé mozgové funkcie.
Zaslúžil sa o zavedenie neuronavigácie na Slovensku a jej uplatnenie v onkoneurochirurgii. V roku 2004 bol menovaný za profesora chirurgie.
Absolvoval množstvo študijných pobytov na prestížnych európskych klinikách a už ako profesor bol pozvaný na pracovné pobyty do Chicaga – USA, Montpellier – Francúzsko. Rozvíja mikroneurochirurgické postupy v liečbe cievnych ochorení mozgu.
V rokoch 1999-2008 bol predsedom Slovenskej neurochirurgickej spoločnosti. Je členom exekutívy Európskej stereotaktickej spoločnosti, Stredoeurópskej neurochirurgickej spoločnosti.i
Svoje skúseností a výsledky liečenia prezentoval na európskych aj svetových neurochirurgických kongresoch i mnohých podujatiach zahraničných neurochirurgických spoločností, často ako pozvaný prednášateľ.
Napriek svojim úspechom zostal skromným človekom s ľudským a empatickým prístupom k svojim pacientom a ako riadiaci pracovník kladie dôraz na vzdelávanie stredného zdravotníckeho personálu.
Autor: Ružena Maťašeje