BANSKÁ BYSTRICA . Tohtoročnému desiatemu výročiu zápisu fujary do zoznamu kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO je venovaný tretí ročník medzinárodného fujarového festivalu Duša fujary, ktorý od stredy do soboty organizuje rovnomenné občianske združenie (OZ). Zo Zvolenského zámku, ktorý bol dejiskom prvých dvoch ročníkov, sa festival rozširuje aj do Detvy a Banskej Bystrice a tiež na zvolenské Námestie SNP, kde bude časť jeho programu súčasťou Dní mesta Zvolen.
Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ festivalu a predseda OZ Duša fujary Dušan Holík, rôzne štýly hry na fujare tento rok predvedú muzikanti zo Slovenska, Česka, Talianska, USA a Nemecka. Návštevníkom predstavia nielen tradičné spôsoby hry, ale ukážu aj použitie fujary vo vážnej či džezovej hudbe. Predvedú sa však aj hudobníci z Indonézie, konkrétne hráči na anklungu, čo je indonézsky nástroj zapísaný rovnako ako fujara v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.
Novinkou tohto ročníka festivalu sú aj dopoludňajšie koncerty pre žiakov základných a umeleckých škôl v Detve, Banskej Bystrici a Zvolene. „Myslíme si, že deti v celom regióne Podpoľania, odkiaľ fujara pochádza, by mali tento nástroj lepšie poznať,“ uviedol Holík. Okrem koncertov bude súčasťou festivalu aj výstava fujár, beseda a autogramiáda s umelcami, odborná prednáška o fujare či premietanie dokumentárneho filmu Fujarovanie.