Letné menu začína absolútnymi novinkami:
E-bike & Bike Rental: požičovňa elektrobicyklov a bicyklov na Bystrej. Profesionálne bicykle značky KTM Vám ukážu tie najkrajšie chute prírody a rozmanitosť atraktivít regiónu. Elektrobicykle s dojazdom ďaleko cez 100 km (dojazd je obmedzený náročnosťou zaťaženia) umožňujú vychutnať si cykloturistiku plnými dúškami prakticky po celom regióne.
Mestská veža Zvonica: svoje brány otvorí táto historická veža prvý krát už v máji. So svojou unikátnou zvonovou technológiou a novým nasvietením bude určite príjemným spestrením pobytu v historickom centre kráľovského mesta Brezna.
Zážitkové menu:
Chopok: majestátny kopec s prekrásnymi výhľadmi na celé Horehronie, ale aj Liptov a Vysoké Tatry ponúka neopakovateľné výlety lanovkami južnými a severnými svahmi, či spríjemnenie si vysokohorskej turistiky zábavným putovaním v Drakoparku. Pre adrenalínu chtivých je k dispozícii najväčší bike park na Slovensku s možnosťou downhillu a jazde na horských kárach priamo z Chopku. Čerešničkou na torte, či na kopci, je zážitková panoramatická reštaurácia Rotunda s priestrannou terasou pre ten pravý zážitok s vysokohorského opaľovania a relaxu.
Čiernohronská železnička: veľa sme písali, veľa sme hovorili...ale stále platí, jeden krát vidieť a ochutnať, ako sto krát počuť.
Ozubnicová železnica: vynechať túto delikatesu horehronského menu je priam hriech. Znovuzrodená história tohto európskeho unikátu ešte len naberá svoj druhý dych.
Športové menu:
Gray Bear Tále: golfový rezort ponúka možnosť kvalitnej hry golfu na profesionálnom ihrisku pod končiarmi Nízkych Tatier, ale aj na deväť jamkovej akadémii Little Bear.
Splav Hrona: výlet meandrami rieky, ktorá dala meno regiónu je priam balzamom na dušu uponáhľaného sveta.
Historické a prírodné menu:
Hrad Ľupča: jedna z najväčších stredovekých pevností v Európe odkrýva svoje tajomstvá malým aj veľkým návštevníkom počas svojich prehliadok.
Hrad Muráň: sláva hradu stále žije v romantickej harmónii s okolitou prírodou. Zrúcaniny sú obľúbeným miestom turistov a cykloturistov už dlhé roky aj vďaka neopakovateľným výhľadom na Muránsku planinu, známu najväčším voľným chovom koní – plemena norik muránsky.
Lesnícky skanzen v Čiernom Balogu: náučný chodník so viac ako 70 zastávkami na 3,5 km dlhej trase, po ktorom vkráča Vaše srdce do prírody, do tej prírody, na ktorú zabúdame, ale po tomto zážitku si kus z nej zoberiete či chcete, alebo nie a budete na ňu myslieť len v dobrom.
Jaskyňa Bystrá: krásy útrob našej zeme, ale aj čarovná speleoterapia. Ideálna exkurzia do najdávnejšej histórie našej planéty.
Jaskyňa mŕtvych netopierov: trochu adrenalínu, trochu expedície a veľa zážitkov, to je jaskyňa pod vrcholom Ďumbiera, najvyššieho kopca Nízkych Tatier.
Huculská magistrála: pre všetkých milovníkov koní. Že vraj z konského sedla je najkrajší pohľad na svet. Čo tak to vyskúšať v pohode na planine?
Dezert na záver:
Wellness centrá: to pravé pohladenie uťahanej duše po pracovnom strese, či výlete Horehroním hľadajte v moderných wellness centrách na Bystrej a na Táľoch. Potichu poradíme: Wellness Bystrá pri Hoteli Bystrá, Wellness Stupka, pri Hoteli Stupka a Nature Wellness Center pri Hoteli Partizán. A nezabudnite, že máme aj Zbojnícke kúpele na Salaši Zbojská.
Horehronie Region Card: zľavová karta s viac ako 70 zľavami, umožňujúca aj dopravu Tourbusom zadarmo (platí pre ubytovaných hostí), ale aj výrazné zľavy na organizované výlety, elektrobicykle, atraktivity, služby a gastronómiu. Táto karta sa stane Vašim kľúčom k zážitkom a spomienkam, ktoré Vás pritiahnu naspäť k nám, naspäť na Horehronie.
Plnou parou do histórie¶
Čiernohronská železnička je už dlhoročnou stálicou ponuky pre návštevníkov Horehronia.
Legendami a filmami opradená železnička z Čierneho Balogu „žije“ a rastie do krásy.
V tomto roku sa jej ponuka rozrastie o výlety Lesníckym skanzenom vo Vydrovskej doline a pribudne aj dlhoočakávané prepojenie do sedla Chlípavice, ktoré už nie je realizované vlakom.
Cestovateľov prevezie Zbojnícka strela k ďalšiemu historickému skvostu na koľajniciach – znovuoživenej ozubnicovej železnici premávajúcej na trase Tisovec – sedlo Zbojská, ktorá sa stala celoeurópskym unikátom.
Tieto vlaky patria k Horehroniu tak, ako aj najkrajšie stromy a len vďaka nekonečnému a niekedy až nadľudskému úsiliu sa im podarilo vdýchnuť opäť život.
Čiernohronská železnička pôvodne slúžila ako pracovný vlak a vozila drevo z ťažby v okolitých lesoch. už od roku 1908. Pôvodná dĺžka tratí dosahovala skoro 132 km. V roku 1982 bola prevádzka železničky ukončená a lokomotívy a vagóny boli určené na zošrotovanie.
Našťastie v roku 1983 sa začala jej nová éra, pod vedením dobrovoľníkov, ktorí ju začali renovovať a zabránili úplnému zániku tohto technického skvostu.
Trvalo dlhé roky, kým sa dostala do súčasnej podoby, ale výsledok tejto driny a úsilia stál naozaj za to.
O nič ľahší osud nepostretol ani ozubnicovú železnicu vybudovanú už v roku 1896. Táto niekedy tak preslávená a exkluzívna vlaková súprava slúžila okrem pracovného využitia aj na výlety.
Zachoval sa dokonca grafikon zo začiatku minulého storočia, ktorý uvádza nepravidelný spoj počas víkendov z Budapešti do sedla Zbojská, ktoré bolo obľúbeným miestom víkendových piknikov na pláňach Muránskej planiny.
Tak ako aj pri Čiernohronskej železničke, aj tu stojí za súčasným stavom priam nekonečná práca dobrovoľníkov občianskeho združenia v Tisovci.
Dnes máme tú možnosť nahliadnuť do histórie našich predkov, do ich nadčasového technického myslenia pri prekonávaní prírody pri technologickom pokroku.
Samozrejme, že vlaky sú plne prispôsobené komfortu cestovania a nie prepravy nákladu, a tak sa z týchto „dríčov“ dávnych časov stali dopravné prostriedky ponúkajúce neopakovateľné zážitky.
V nastávajúcom letnom období, počas augusta, prvýkrát po dlhých desaťročiach vojde do pravidelných jázd ozubnicová železnica počas víkendov a tak doplní pravidelné jazdy Čiernohronskej železničky.
Tieto vlaky sa stali za krátky čas cieľom putovania zvedavcov z celej Európy, ale aj domácich zvedavcov.
Nič nie je krajšie ako úsmev detí pri jazde, či kus hrdosti na našich predkov, ktorý si odnesie nejeden otecko, či mamička so sebou.
Zvonica otvorí svoje srdce verejnosti
Mestská strážna veža v Brezne, alebo ľudovo povedané zvonica, postavená v roku 1830, otvorí už v máji svoje srdce návštevníkom. Dlhé roky starostlivo ukrývala svoje útroby pred očami verejnosti.
Unikátna zvonová technológia pozostáva z troch zvonov a očarí snáď každého. Najstarší zvon, z roku 1780 váži 960 kg a prežil našťastie všetky vojny a likvidovanie zvonov na výrobu zbraní.
Tieto priestory priam dýchajú históriou, sú v pôvodnom stave, tak ako nám ich zanechali starí Brezňania, dokonca v samotnej veži aj s bytom zvonára – strážnika.
Z iniciatívy Klastra Horehronie a mesta Brezna, bude táto dominanta mesta prístupná v podobe menších prehliadok.
Nie je to štandardné múzeum, a prehliadka by sa dala nazvať stredne náročnou. Strmé schody a rebríky vedú do štvrtého poschodia, ale aj oni sú súčasťou zážitku a cestou ku krásnym výhľadom na historické aj moderné centrum mesta.
Večerný zážitok zo zvonice umocní jej nové nasvietenie, ktoré zdôrazní jej majestátnosť a tak spríjemní pobyt v centre mesta, možno aj na dobrej káve na terase, priamo pod vežou.
Toto osvetlenie, resp. jeho spustenie, je súčasťou osláv 750-teho výročia založenia kráľovského mesta Brezno, tak ako aj množstvo sprievodných akcií, ktoré mesto prichystalo.
Quality Star – cesta za úspechom
Quality star je prvý oficiálny a profesionálny systém poradenstva, hodnotenia a kontroly poskytovaných služieb v oblasti cestovného ruchu, resp. je to „znak kvality“ v regióne Horehronie pre ubytovacie a reštauračné zariadenia.
Quality star je prvý oficiálny a profesionálny systém poradenstva, hodnotenia a kontroly poskytovaných služieb v oblasti cestovného ruchu, resp. je to „znak kvality“ v regióne Horehronie pre ubytovacie a reštauračné zariadenia.
Slovensko všeobecne zápasí s kvalitou poskytovaných služieb. Za posledné roky sa toho veľa zmenilo a v oblasti cestovného ruchu máme množstvo vynikajúcich zariadení, ktoré sú porovnateľné s obdobnými v zahraničí. Ale ako sa hovorí, reťaz je taká silná, ako jej najslabší článok.
Tento systém vytvoril a riadi Klaster Horehronie, organizácia destinačného manažmentu. Jeho cieľom je v prvom rade podať pomocnú ruku podnikateľským subjektom. Systém hodnotenia je založený na konzultáciách a poradenstve zo strany odborníkov v prospech hodnotiaceho subjektu. Jeho úlohou je viesť jednotlivé prevádzky k nárastu kvality služieb, čím následne narastie „kvalita“ celého regiónu z pohľadu turistu, návštevníka, ale v neposlednom rade aj domáceho obyvateľa.
Systém hodnotenia pozostáva zo záujmu podnikateľského subjektu „pracovať na sebe“, stať sa lepším v očiach zákazníka a vytvoriť si konkurenčnú výhodu.
Quality star má vlastný zoznam hodnotených kritérií, ktorý každý účastník má k dispozícii pred samotným hodnotením na stránke www.qualitystar.sk.
Hodnotenie vykonáva tím hodnotiteľov pozostávajúcich zo zástupcu Klastra Horehronie, z renomovaného zástupcu hoteliérstva a gastronómie v regióne a z externého hodnotiteľa, odborníka z praxe pochádzajúceho mimo regiónu Horehronie.
Hodnotenie je zostavené tak, aby bolo maximálne objektívne a motivujúce k ďalším aktivitám hodnotených subjektov.
Maximálny počet pridelených hviezdičiek je päť, minimálny jedna, čo je vyobrazené na ocenení, ktorým je daná prevádzka označená.
Pevne veríme, že sa nám podarí dosiahnuť stanovený cieľ, ktorým je spokojnosť návštevníka, spokojnosť so službami a relaxom ako takým, lebo na tom nám naozaj záleží. Ak sa náš hosť vráti stopercentne zregenerovaný do bežného pracovného života, s dobrými spomienkami a túžbou vrátiť sa na Horehronie, spokojný bude nielen on ale s vykonaným úsilím aj my.
Autor: Milan Gemzický