BRATISLAVA. Europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD) chce zmenu systému financovania Európskej únie na taký, ktorý nebude závisieť od ekonomickej, či politickej situácie v jednotlivých krajinách.
V rozpočtovom výbore, následne aj v pléne Európskeho parlamentu prešiel jeho pozmeňujúci návrh. Ako povedal Maňka dnes pre agentúru SITA, cieľom zmeny financovania rozpočtu EÚ, za ktorú bojuje, je to, aby obciam, mestám, samosprávnym krajom, nemocniciam, podnikom aj na Slovensku už nemeškali platby z rozpočtu EÚ.
"Ku koncu roka 2014 to bolo 24,6 miliardy eur nezaplatených faktúr a do konca tohto roka to bude stále ešte okolo 20 miliárd eur, ktoré dnes žiaľ závisia od toho, či si členské štáty plnia svoje záväzky, alebo nie. Neplatenie spôsobuje reťazové reakcie, ktoré môžu viesť k deformáciám a krachu podnikateľov a živnostníkov," zdôraznil Maňka. Európski sociálni demokrati
Maňku opakovane schválili za svojho zástupcu pri rokovaní o rozpočte všetkých európskych inštitúcií na rok 2016. Z tejto pozície chce ušetriť na byrokracii Európskeho parlamentu ročne desiatky miliónov eur. Na základe analýz a odporúčaní slovenského poslanca bude 191 europoslancov tejto frakcie hlasovať v jednotlivých fázach tvorby rozpočtu EÚ, ktoré vyvrcholia celkovým schválením rozpočtu v decembri tohto roka.
Maňka je prvý europoslanec z nových členských štátov, ktorý bude v budúcnosti opakovane riadiť rozpočet EÚ, pretože platí nepísané pravidlo, podľa ktorého tieňový spravodajca sa stáva hlavným spravodajcom EP pre rozpočet EÚ. Zo Slovenska sa v jedenásťročnej histórii členstva Slovenska v EÚ doteraz nikomu inému nepodarilo takúto funkciu získať. Maňka bol prvýkrát tieňovým spravodajcom v roku 2007.
Spravodajcom Európskeho parlamentu pre rozpočet európskych inštitúcií bol na rok 2010. Rozpočet EÚ je z praktického hľadiska najdôležitejšoulegislatívou roka. Je základom pre akékoľvek aktivity EÚ. Príprava rozpočtu je časovo a obsahovo náročná procedúra, preto práca na jeho zostavení sa začína vždy rok vopred. Pri jeho tvorbe musia jeho zostavovatelia a vyjednávači nájsť kompromisy nielen v radoch poslancov, ale aj medzi Európskym parlamentom a Radou EÚ - ministrami financií všetkých členských štátov.