BANSKÁ BYSTRICA. Podpora prevádzky detského folklórneho súboru a tlač jeho prezentačnej brožúry, vytvorenie oddychovej zóny pre deti i dospelých v mestskom parku, vybudovanie cykloareálu pre horských cyklistov v doline pri meste, rekonštrukcia detského dopravného ihriska a vytvorenie mozaikovej steny v komunitnom centre na sídlisku je päť najúspešnejších projektov aktuálneho druhého ročníka participatívneho rozpočtu Banskej Bystrice. V hlasovaní občanov získali najviac hlasov spomedzi 17 projektov, ktoré sa tento rok o realizáciu z participatívneho rozpočtu uchádzali. Vzhľadom na objem tohto rozpočtu vyše 19 300 eur už na nižšie umiestnené projekty zdroje nevyjdú.
O tom, ktoré z predložených projektov má mesto z tohtoročného participatívneho rozpočtu realizovať, hlasovali záujemcovia na diskusnom fóre 21. mája a následne aj ďalších 15 pracovných dní, teda do tohtotýždňového štvrtka, v klientskom centre mestského úradu. Každý hlasujúci mohol dať najviac štyrom projektom pozitívny hlas a najviac dvom projektom odmietavý hlas. Ako pre agentúru SITA uviedol Miroslav Šimkovič z koordinačnej rady participatívneho rozpočtu, do hlasovania sa zapojilo vyše štyristo občanov. „Vyrátali sme, že sa zapojilo o 22 percent ľudí viac než vlani, čo je určite úspech. Ako dobrý sa ukázal aj spôsob hlasovania, hoci niektorým sa nepáčila myšlienka priraďovania záporných hlasov, ktorú chápali ako nástroj na odstraňovanie konkurencie,“ uviedol Šimkovič.
Projekty, ktoré sa uchádzali o realizáciu z tohtoročného participatívneho rozpočtu, mohli záujemcovia predkladať do polovice marca. Stanovili to účastníci prvého diskusného fóra v januári, keď určili aj to, že projekty sa majú týkať niektorej zo štyroch tematických oblastí: aktívne občianstvo a komunitný rozvoj, zeleň v meste a verejné priestory, kultúra a história alebo mládež a šport, pričom maximálna podpora na projekt bude päťtisíc eur. Od začiatku mája boli predložené projekty zverejnené na stránke participatívneho rozpočtu, respektíve stránke mesta Banská Bystrica. Vybraté projekty sa majú uskutočniť ešte v tomto roku.
Participatívny rozpočet ako prvok priamej demokracie, čiže rozdelenie časti mestského rozpočtu priamo občanmi, zaviedla Banská Bystrica vlani, po Bratislave a Ružomberku ako tretie mesto na Slovensku. Banskobystričania už od veku 15 rokov v ňom môžu priamo rozhodnúť o použití 25 centov na každého obyvateľa mesta, čo tento rok vychádza na 19 343 eur. Vo vlaňajšom prvom ročníku v ňom rozhodli o realizácii štyroch z 30 predložených projektov.