Vo veku 87 rokov nám opustil významný architekt Jozef Chrobák, ktorého tvorba výrazne ovplyvnila aj Banskú Bystricu.
BANSKÁ BYSTRICA. 13. júna zomrel významný architekt Jozef Chrobák, rodák z obce Hybe, ktorého život a architektonická tvorba sú zviazané predovšetkým so Zvolenom a Banskou Bystricou.
V minulom storočí a dnes, vo svete globalizácie, je už celkom mimoriadne, keď sa nadaný a vzdelaný človek rozhodne prežiť svoj život v regióne, v ktorom sa narodil a v ktorom je doma (región – Stredné Slovensko, rodná zem – Liptov). Jozef Chrobák tu dokázal naplno rozvinúť svoj talent a vytvoriť architektonické diela, ktoré sa zapísali do dejín modernej slovenskej architektúry 20. storočia.
Rodina ho obdarila vzácnymi hodnotami, ktoré u boli vlastné po celý život. . Tvorivý prístup k životu ,túžba po poznaní, pracovitosť, morálne hodnoty boli prirodzené Chrobákovskej rodine nielen u tých jej členov, ktorí dosiahli akademické hodnosti, ale aj u tých, ktorí jednoducho žili svoj život týmto spôsobom.
Mal šťastie aj pri svojom vzdelávaní - na svojich učiteľov už v ľudovej škole doma v Hybiach i v mikulášskom gymnáziu a osobitne potom Prahe; Fakulta architektúry a pozemného staviteľstva pri Českom vysokom učení technickom hneď v prvých rokoch po vojne ešte nadväzovala na svoju predvojnovú európsku úroveň a domáce kultúrne prostredie ho pripravilo na vnímanie a poznávanie bohatej pražskej kultúry.
Svoj tvorivý život prežil vo dvoch centrách stredného Slovenska – vo Zvolene a v Banskej Bystrici. Až do svojho dôchodkového veku pracoval v tej istej inštitúcii, v Stavoprojekte – od roku 1957 ako vedúci ateliéru. Napriek mnohým obmedzovaniam tvorivej práce a jej anonymity sa jeho meno nestratilo.
Od konca päťdesiatych rokov vyhrával súťaže, realizoval, bol prizývaný do komisií, porôt a bol prítomný v mnohých oblastiach odborného a verejného života. V spoluautorstve so sochármi vytváral memoriálne diela, venované osobnostiam slovenskej kultúry.
V Banskej Bystrici po sebe zanechal hodnotné dielo
V Banskej Bystrici denne vidíme jeho najvýznamnejšie realizácie: Dom kultúry (1961-1988), Všeobecná úverová banka (1976-1985) a Administratívna budova Krajského úradu (1972-1985) s Kongresovou sálou (1996-1998). Svojimi funkčnými i architektonickými hodnotami, priestorovou veľkorysosťou a schopnosťou vytvárať urbanistický i interiérový priestor patria dodnes medzi dominantné architektúry Banskej Bystrice.
Zostal skromným človekom
Od roku 1964 začína jeho vzácna (externá) pedagogická činnosť najprv na Vysokej škole lesníckej a drevárskej, od roku 1991 na Technickej univerzite vo Zvolene. Bohaté znalosti a cítenie architektonického priestoru, priestorovej tvorby, tvorby komplexného interiéru odovzdával profesor Chrobák svojim študentom nábytkového dizajnu, formoval predstavy ďalších tvorivých generácií o priestore ako o prostredí, o modernej vizuálnej a žitej kultúre, v ktorej má dizajn nábytku nezastupiteľnú funkciu i poslanie.
Jozef Chrobák stelesňoval v sebe všetko, čo si o tvorivom človeku, tvorivom architektovi predstavujeme. Vyratúvaním jednotlivostí by sa to sprofanovalo. Doložím iba to, na čo by sa možno zabudlo – skromnosť.
Posledná rozlúčka s architektom Jozefom Chrobákom sa uskutoční v Dome smútku vo Zvolene zajtra ( v stredu 17. júna) o 14.30.
Autor: Klára Kubičková