BANSKÁ BYSTRICA. Rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) vo veci verejných obstarávaní rekonštrukcie troch základných škôl, pri ktorej mesto Banská Bystrica nakoniec prišlo o vyše štyri milióny eur z eurofondov, je neplatné.
Na základe žaloby, ktorú podalo mesto ešte v roku 2011, ho Najvyšší súd SR koncom februára tohto roka zrušil a vec vrátil úradu na nové konanie. ÚVO koncom mája vydal nové rozhodnutie v súlade s rozsudkom Najvyššieho súdu SR a žalobou mesta. Pôvodne schválené peniaze z eurofondov na rekonštrukcie škôl však už medzitým prepadli, keďže uplynula lehota na ich čerpanie. O víťazstve v súdnom spore s ÚVO mesto z vlastnej iniciatívy neinformovalo.
Sporné rozhodnutie vydal ÚVO v novembri 2011. Na základe námietky jednej z firiem, ktoré sa prihlásili do súťaže na zhotoviteľa rekonštrukcie škôl, nariadil mestu vypustiť zo súťažných podmienok vypracovanie energotechnickej kalkulácie úspory energií, ktorým mesto chcelo zo súťaže vylúčiť takzvané garážové firmy. Následne mesto ešte v decembri 2011 podalo žalobu na preskúmanie zákonnosti a následne zrušenia rozhodnutia ÚVO.
Bývalý primátor Gogola vníma verdikt ako morálne zadosťučinenie
„Trváme na tom, že sme pri verejnom obstarávaní dodávateľov na rekonštrukciu základných škôl postupovali v súlade so zákonom. Napadnuté rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie neprimeraným spôsobom zasiahlo do priebehu súťaže a tým úrad poškodil záujmy mesta,“ povedal krátko po podaní žaloby vtedajší banskobystrický primátor Peter Gogola. Prvostupňový Krajský súd v Bratislave v apríli 2013 – krátko potom, ako uznal za opodstatnenú sťažnosť mesta na prieťahy v konaní – žalobu zamietol. Mesto sa voči tomu odvolalo na Najvyšší súd SR v júni 2013.
Bývalý primátor Gogola vníma rozhodnutie Najvyššieho súdu SR ako uznanie správnosti postupu vedenia mesta tejto veci a osobne aj ako morálne zadosťučinenie, keďže prepadnutie vyše štyroch miliónov eur na rekonštrukciu škôl mu jeho oponenti v mestskom zastupiteľstve vyčítali ako najväčšie zlyhanie na poste primátora. „Ukazuje sa, že to maslo má na hlave niekto iný. Na druhej strane si myslím, že ak ÚVO, čo potvrdil súd, neprimerane zasiahol do výberového konania, čím zmaril čerpanie eurofondov, bolo by namieste, aby mesto žiadalo od štátu prostriedky, o ktoré prišlo, ako náhradu škody,“ povedal pre agentúru SITA.
Podotkol, že pre takéto prípady má Slovensko problém s nedostatočným čerpaním prostriedkov z eurofondov.
Ako bude súčasné vedenie mesta v prípade ďalej postupovať a či si prípadne bude vymáhať škodu od štátu, sa podľa hovorkyne banskobystrického primátora Zdenky Sekerešovej rozhodne až po právnej analýze nového rozhodnutia ÚVO.