BANSKÁ BYSTRICA. O zachovalej aleji stromov v banskobystrickej mestskej časti Uľanka zrejme už ani domáci obyvatelia netušia, že má nielen vysokú dendrologickú, ale aj historickú hodnotu. Miestny historik z neďalekého Harmanca Michal Kiššimon hovorí, že podobne ako viacero ďalších alejí v regióne, aj túto vysadili v rokoch 1898 – 99 na pamiatky kráľovnej Alžbety Bavorskej, známejšej ako Sissy, ktorú zavraždil v Ženeve anarchista Luigi Lucheni.
Na vyjadrenie úcty k obľúbenej panovníčke vznikla krátko po jej smrti spontánna iniciatíva s názvom Zasaďme pamätný strom na pamiatku kráľovnej. Historik dodáva, že v priebehu necelého roka na území vtedajšej monarchie zasadili viac ako dva a pol milióna rôznych stromov.
Časť z nich aj v Banskej Bystrici a okolí. Keďže v rokoch socializmu sa tomu veľký význam neprikladal, na niektoré aleje sa pozabudlo a časť z nich aj zničilo.
Podobne ako v Uľanke, pomerne málo sa vedelo aj o stromoch pri Medenom Hámri, ktoré pochádzajú z rovnakého obdobia.
Vek stromov až pred časom potvrdil dendrologický prieskum a vďaka aktivistom sa dnes podarilo torzo pôvodného parku rekultivovať a umiestniť sem pamätník Alžbete Bavorskej.
„Myslím, že parčík pri Medenom hámri spolu s pamätníkom sú veľmi citlivo a nevtieravo riešené a o niečo podobné sa budeme snažiť aj v Uľanke,“ hovorí historik.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Myšlienka oslovila aj poslankyňu za túto mestskú časť Ľubicu Laššákovú. „Upozorním na túto historickú zaujímavosť a pokúsim sa zistiť, koľko by inštalácia takejto pamätnej tabule stála a z čoho by sa dala financovať,“ dodala.
Dnes už nie je presne známe, či sa alej zachovala celá, alebo iba časť z nej. V prípade Medeného hámra totiž z pôvodnej veľkej aleje ostalo iba torzo po tom, čo pri rozširovaní cesty v roku 1983 väčšinu pôvodných líp a javorov vyrúbali.
Michal Kiššimon hovorí, že stav stromov v Uľanke vyzerá uspokojivo, ttiež by si však zaslúžil dendrologický výskum podobne, ako ho odstúpili stromy pri Medenom hámri.
Osudy kráľovnej
Hoci z filmu o Sissy, kde hlavnú postavu stvárnila legedárna Romy Schneider by sa mohlo zdať, že osud panovníčky pripomínal rozprávku, skutočnosť bola podstatne tvrdšia.
Manželka budúceho cisára Františka Jozefa, ktorá vyrástla voľne v lesoch rodného Bavorska, sa len ťažko nechávala zviazať prísnou etiketou pri dvore. Na tej trvala predovšetkým jej svokra, prísna arcivojvodkyňa Žofia.
Z dievčiny, ktorá sa vydávala veľmi mladá, však vyrástla osobnosť, ktorá mala na svojho manžela značný vplyv aj pri rozhodovaní v politike. Bola pritom mimoriadne posadnutá starostlivosťou o vlastnú krásu a zlé jazyky hovoria, že keď podľahla útoku atentátnika, bolo to pre ňu vlastne vvykúpenie. So starnutím sa totiž zmierovala veľmi ťažko.
ALŽBETA BAVORSKÁ
FOTO: Habsburg.estranky
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK