Posledný júnový víkend bude patriť slávnostiam v Heľpe. Nenechajte si ujsť jubilejný 50. ročník a staňte sa súčasťou trojdňového folklórneho festivalu.
HEĽPA. Počas troch dní v Heľpe diváci uvidia jedenásť scénických programov, v ktorých vystúpi takmer 1500 účinkujúcich.
Heľpianske pódium ovládnu folkloristi
Ľudia na Horehroní majú k folklóru veľmi blízko a nejdú naň dopustiť. Pekný vzťah k tradíciám – predovšetkým k hudbe, spevu a tancu, potvrdzuje aj metodička pre folklór zo Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici Tatiana Salajová: „Aj ľudia, ktorí nie sú organizovaní vo folklórnych súboroch či skupinách, radi spievajú a tancujú.“ Túto možnosť majú už v dňoch 26. – 28. júna na festivale Horehronských dní spevu a tanca, ktorý za 50 rokov dozrel do takej podoby, že sa zaradil medzi najvýznamnejšie folklórne podujatia na Slovensku.
Návštevníci sa tento raz môžu tešiť na pestrú paletu z toho najlepšieho nielen z Horehronia, Pohronia a Podpoľania. „Vystúpia sólisti inštrumentalisti, výrazné spevácke osobnosti, ľudové muziky, výborní tanečníci a spevácke skupiny – všetci sa predstavia počas troch festivalových dní na heľpianskom pódiu a spoločne s divákmi si pripomenú a pospomínajú na to najkrajšie a najhodnotnejšie z nášho folklórneho bohatstva, čo Horehronské dni spevu a tanca každý rok a na vysokej úrovni pravidelne ponúkajú Slovensku,“ prezradila Tatiana Salajová.
Vystúpia Horehronci, Podpoľanci i Pohronci
Slávnosti v Heľpe oslávia polstoročnicu a organizátori sa na jubilejný ročník dobre pripravili.
„Hlavným zámerom dramaturgie festivalu bolo koncipovať programy tak, aby sa v nich počas troch dní predstavili všetci – folklórne súbory, skupiny, deti, speváci, muzikanti, spevácke skupiny, ľudové hudby, ktoré pracujú v regióne pôsobnosti Stredoslovenského osvetového strediska, teda v okresoch Brezno a Banská Bystrica. A to sa nám aj podarilo, v jednotlivých programoch – tanečných, hudobno-spevných, zvykoslovných vystúpia takmer všetci Horehronci, Podpoľanci i Pohronci.“
Dievčatá sa môžu učesať ako ich staré mamy
Program bude skutočne pestrý. Ako povedala Tatiana Salajová, návštevníkov festivalu pozdravia krásne nevesty, ženísi a svadobní rodičia z Telgártu, Šumiaca, Pohorelej, Heľpy, Závadky nad Hronom, Polomky, Bacúcha, Braväcova, Čierneho Balogu, Priechodu, Hrochote, Poník, Podkoníc a Strelník v programe Otvariajte branu Novotna rodina.
Novým priestorom tohtoročných slávností je Farský dvor. „Ponúka jedno veľmi zaujímavé sprievodné podujatie Do vrkoča a pod čepiec – predvádzanie tradičných dievčenských a ženských účesov z Hrochote, Strelník, Telgártu, Heľpy, Polomky a Čierneho Balogu je určené pre verejnosť. Ženy a dievčatá budú mať možnosť učesať sa ako ich staré mamy,“ dodala Tatiana Salajová.“
Na Starej fare budú dve etnografické a jedna fotografická výstava. Podoby tradičného odievania na hornom Pohroní s názvom Sedemdesiat sukien mala a predsa sa nevydala zrealizovalo Horehronské múzeum v Brezne, výstavu Čepiec – pýcha vydatej ženy pripravilo Stredoslovenské múzeum Banská Bystrica a fotografickú výstavu Heľpa vo fotografiách dekana Michala Čaneckého zasa obec Heľpa.