BANSKÁ BYSTRICA. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom zaevidoval rodinný výskyt rotavírusovej epidémie. Ako informovala hovorkyňa RÚVZ v Bankskej Bystrici Mária Tolnayová, v päťčlennej rodine ochoreli tri deti vo veku 1, 6 a 9 rokov, pričom najstaršie dieťa sa pred niekoľkými dňami vrátilo zo školy v prírode na Horehroní.
Všetky deti sú hospitalizované na infekčnom oddelení spádovej nemocnice, kde im laboratórne potvrdili rotavírusové ochorenie. Ani jedno z detí nebolo očkované. Do nemocnice ich priviezli s vysokými teplotami, bolesťami brucha, vodnatými hnačkami a nutkaním na zvracanie. Boli dehydrované a v predkolapsovom stave. Protiepidemické opatrenia v rodine epidemiológovia vykonali.
Čo sú rotavírusy
Tolnayová doplnila , že rotavírusové ochorenia a norovírusy sú hrozbou pre ľudí počas celého roka. Šíria sa najmä kontaktom v užších kolektívoch. Kým rotavírusové infekcie sú najmä problémom detskej populácie, norovírusy viac ohrozujú dospelú populáciu a staršie osoby.
Prevencia je dôležitá
Oba typy vírusov spôsobujú závažné hnačkové ochorenia, ktoré ohrozujú najmä malé detí a staršie osoby. Proti rotavírusom existuje účinná očkovacia látka, ktorá chráni po podaní deti pred infekciou najmä do dvoch rokov veku. Proti norovírusom zatiaľ očkovacia látka vyvinutá nebola.
A aká je prevencia? Za najúčinnejšiu v prípade rotavírusov považujú odborníci očkovanie. U vírusov spôsobujúcich hnačkové ochorenia je spoločným preventívnym opatrením dodržiavanie osobnej hygieny, hygieny prostredia či už v domácnosti alebo v kolektívnych zariadeniach školského, zdravotníckeho či sociálneho typu.
U nákaz šíriacich sa vzdušnou cestou (vírusy chrípky, RS vírusy a pod.) prevencia spočíva v dostatočnom vetraní, izolácii chorých, v prípade chrípky samozrejme očkovanie. Tohoročná sezónna vakcína obsahovala antigény všetkých vírusov chrípky, ktoré boli na Slovensku izolované.
Autor: ETA