Medený hámor : ako vyzeral, vyzerá a hlavne ako by mohol vyzerať

Známy architekt Vladimír Husák ho označil za unikát priemyselného dedičstva.

Medený hámor dnes.Medený hámor dnes. (Zdroj: FOTO SME - JÁN KROŠLÁK)

BANSKÁ BYSTRICA. Výstava o banskobystrickom Medenom hámri v budove Radnice opätovne otvorila aj otázku možnej záchrany jeho zachovaných častí. Hoci dnes je objekt v súkromných rukách a od roku 1991 sa tu zastavila výroba, odborníci sú presvedčení, že šanca na záchranu a dôstojné prezentovanie zachovaných častí hámra je stále veľká. Podľa architekta Vladimíra Husáka, ktorý sa dejinám Banskobystrického mediarskeho podniku venuje dlhodobo, ide v prípade hámra o unikát priemyselného dedičstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výstava o Medenom hámri súčasne odštartovala snahu o zápis územia v okolí Banskej Bystrice na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v kategórii Kultúrna krajina. Snahy chcú rozbehnúť spoločne s Kremnicou a banskými pamiatkami v okolí oboch miest, kde je tiež sústredených mnoho pozoruhodných technických pamiatok. „Som presvedčený, že toto spojenie má veľký význam. Treba si napríklad uvedomiť, že bez medi z okolia Banskej Bystrice by sa v Kremnici nedali raziť mince. Veď ešte pred vznikom Medeného hámra sa vyrábala v Banskej Bystrici takzvaná zrnená meď pre kremnickú mincovňu,“ hovorí architekt s tým, že z pôvodného komplexu hámra sa nezachovala do dnešných dní iba kotlárska dielňa. Väčšina objektov je zachovaných a od roku 1972 sú kultúrnymi pamiatkami.

SkryťVypnúť reklamu

ah.jpg

mh.jpg

Medený hámor v súčasnosti

FOTO SME: JÁN KROŠLÁK

1-sirsie-vztahy-m--1-.jpg

Širšie vzťahy (FA STU)

Desať rokov skúmania hodnôt

Myšlienku na zápis územia dlhodobo podporuje aj občianske združenie Permon. Jeho predseda Pavel Gender hovorí, že práve teraz sa naskytla neopakovateľná šanca pre to, aby na význam Medeného hámra poukázali aj v kontexte celého územia, ktoré by chceli navrhnúť na zápis do UNESCO.

Eva Kráľová, docentka na Fakulte architektúry STU zapojila niekoľko ročníkov študentov do výskumu hodnôt a architektonických pozostatkov v tomto priestore. Táto výskumná úloha trvala desať rokov, pričom študenti vytvorili v rámci nej aj niekoľko ideových návrhov, ako objekty hámra v budúcnosti využiť a zachovať.

Do úvahy prichádza najmä funkcia vedecko-edukačného, či kultúrno-spoločenského centra, ale aj podnikateľského inkubátora služieb, umeleckých remesiel alebo designu a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

„Myslím si , že šanca na zápis územia do UNESCO je reálna. Veď aj pri zápise Banskej Štiavnice sa nebralo do úvahy iba mesto samotné, ale aj významné technické pamiatky okolia,“ dodala Eva Kráľová.

ham-2.jpg

VIZULIZÁCIA: NATÁLIA MICHALOVÁ (FA STU)

ham-3-natalia-michalova_r8949.jpg

VIZUALIZÁCIA: NATÁLIA MICHALOVÁ (FA STU)

barb-babocka-conept-store-m--2-_r3472.jpg

VIZUALIZÁCIA: BARBORA BABOCKÁ (FA STU)

Spoločne s Kremnicou

Poslanec mestského zastupiteľstva Martin Klus hovorí, že výstava bola prvým krokom na dlhej ceste k tomuto cieľu, o ktorý sa chce Bystrica pokúsiť spoločne s Kremnicou a jej mincovňou. „Je to významná lokalita, dokumentujúca éru ranej industrializácie metalurgie medi v Európe.“

História hámra je bystrickým (medeným) klenotom

Vladimír Husák vo svojich odborných prácach zdokumentoval, že hámor začal produkciu v roku 1496 a stal finálnou výrobou celého Banskobystrického mediarskeho podniku. Preslávený podnik bol spoločnou investíciou krakovského mešťana Jána Thurzu, pôsobiaceho v Levoči a rodiny Fuggerovcov – bankárov z Augsburgu. Dňa 10. októbra 1495 uzavreli s Banskou komorou Uhorska zmluvu o Banskobystrickom mediarskom podniku.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Vladimíra Husáka hámorská, teda kováčska dielňa vykúvala z posledného pretavenia v hutách rôzny spotrebný tovar, ktorý predstavoval desatinu celej produkcie podniku. „Zachované inventáre z rokov 1494, 1525 a 1546 umožňujú nahliadnuť do podoby tejto najstaršej továrne, spojenej s výrobou výlučne pre trh, ktorá predstavovala svojim vybavením priamy vývinový predstupeň továrenskej budovy kapitalistického typu a nezmenila sa.

Tieto unikátne dochované skutočnosti zaraďovali Medený hámor medzi najvýznamnejšie technické pamiatky v Československu, preto dalo Technické múzeum v Prahe z neho vyhotoviť /asi v roku 1921/ dva nákladné modely. Dnes sa nachádzajú v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach a vo vlastníctve Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici –vystavený v expozícii baníctva v Španej Doline,“ píše sa v odbornej práci.

ham-stara.jpg

Medený hámor v minulosti

FOTO: archív

skut_r140.jpg

Maliar Dominik Skutecký rád chodil maľovať robotníkov do hámra

FOTO: archív

S najväčším elektrolyzérom na svete

Výroba v Medenom hámri dostala veľmi významný inovatívny impulz v roku 1759, kedy sa tu začali vykúvať a od roku 1761 odlievať medené mincové cány .

Koncom 19. storočia sa uskutočnila druhá významná inovácia výrobného programu v Medenom hámri. V roku 1891 sa zaviedla hutnícka výroba elektrolytickej rafinácie medi, ktorou sa dosahovala jej takmer stopercentná čistota. Po zániku tejto výroby v Kluknave sa stala jedinou v Uhorsku.

V roku 1958 sa ukončila výroba medi, nahradila ju výroba mangánu, ktorý vyrábali iba štyri štáty a v Banskej Bystrici skonštruovali najväčší elektrolyzér na svete.

V Medenom hámri sa vyrobil tiež prvý elektrolytický zinok v Československu, prvý elektrolytický nikel, aj antimón. Produkciou síranu zinočnatého ukončuje výrobnú aktivitu v roku 1991.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 236
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 926
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 616
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 748
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu