Hlavný kultúrny program bude v amfiteátri, rôznorodé aktivity a atrakcie však budú v celom areáli skanzenu.
BANSKÁ BYSTRICA. Sviatok všetkých, ktorí majú radi les, je podtitulom lesníckeho kultúrneho podujatia pre verejnosť Deň stromu, ktorého 14. ročník bude v sobotu v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu v okrese Brezno. Organizuje ho štátny podnik Lesy SR s cieľom podporiť záujem ľudí o prácu lesníkov a zároveň propagovať jedinečný Lesnícky skanzen. V posledných rokoch sa na ňom zúčastňuje priemerne okolo 15-tisíc návštevníkov.
Hlavný program podujatia bude od predpoludnia do večera v amfiteátri vo vstupnej časti skanzenu. Tvoriť ho budú hlavne hudobné a tanečné vystúpenia, ale i súťaž pre divákov a prezentácie niektorých odštepných závodov Lesov SR. Tento rok na podujatí vystúpia napríklad folklórny súbor Vatra, country skupina Vodopád, muzikanti Peter Cmorik, Simona Martausová či Dominika Mirgová. Vyznanie lesu tentoraz prednesie herec František Kovár. V celom areáli Lesníckeho skanzenu budú od 10:00 do 15:00 ukážky ľudových remesiel spätých s lesom a na vyše 30 stanovištiach rôzne hry a poznávacie súťaže lesnej pedagogiky.
Ako informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek, tohoročný Deň stromu bude okrem iného venovaný 450. výročiu vydania dokumentu Lesný poriadok cisára Maximiliána II. „Ide o prvý komplexný dokument vydaný na ochranu a spravovanie lesov. Obsahuje zákaz ničenia lesov a návod na hospodárenie v nich so zavedením plánovania. Lesný poriadok cisára Maximiliána II. a k nemu pripojený opis pohronských lesov bol vydaný v roku 1565 v nemčine. Preklad do latinčiny vyhotovil Štiavničan Pavel Rubigallus - jeden zo siedmich komisárov poverených kontrolou lesov, ktorá vydaniu Lesného poriadku predchádzala,“ uviedol Rezek.
Vstup na Deň stromu je bezplatný. Pre motorizovaných návštevníkov bude v Čiernom Balogu zriadené záchytné parkovisko, odkiaľ bude do Lesníckeho skanzenu premávať v čase od 9:00 do 18:30 bezplatná autobusová kyvadlová doprava. Do skanzenu však môžu prísť aj pešo po trase obecného náučného chodníka od obecného úradu alebo Čiernohronskou lesnou železnicou.
Jedným z cieľov Dňa stromu je aj propagovať jedinečný Lesnícky skanzen, s ktorým je história podujatia úzko spätá. Skanzen má výmeru 140 hektárov, z ktorých 116 zaberá les, pričom s prácou lesníkov a lesných robotníkov a informáciami o lese sa návštevníci oboznamujú na náučnom chodníku s vyše 80 zastávkami. Základný kameň Lesníckeho skanzenu slávnostne položili na prvom ročníku Dňa stromu v júni 2002. Skanzen otvorili v roku 2003 a od roku 2004 je jeho súčasťou aj Symbolický lesnícky cintorín.
Aj tento rok v skanzene pribudlo niekoľko noviniek. „Za diviačou zvernicou, ktorá sa v týchto dňoch rozširuje, pribudol pocitový chodník, kde si môžu návštevníci vyskúšať chôdzu bosou nohou na rôznych povrchoch od trávy cez drevnú štiepku či potok. V časti Miniland pribudla maketa tajchu s tečúcou vodou a prevádzkovou budovou, v prednej časti Lesníckeho skanzenu si môžu návštevníci pozrieť nové informačné tabule s prezentáciou projektu Stromy poznania, v ktorom Lesy SR v uplynulých rokoch sadili miniarboréta v blízkosti základných škôl,“ informoval Rezek.