Bývalá obec Kostiviarska nemala vlastný kostol, pri významných cirkevných sviatkoch sa preto obyvatelia schádzali na malom námestí. Počas všedných dní tu sústreďovali svoj dobytok.
BANSKÁ BYSTRICA. Počuli ste niekedy o Kozom námestí v Banskej Bystrici? Hoci oficiálne sa tak už nevolá žiadne z mestských námestí, dodnes tak starší obyvatelia Kostiviarskej nazývajú centrum tejto mestskej časti, pôvodne samostatnej obce.
Správca Dokumentačného centra Sásová Ján Kollár hovorí, že v Kostiviarskej sa nachádzali okrem ornej pôdy aj polia, ktoré gazdovia nechávali zarásť úhorom. Na takejto pôde potom pásli vlastný statok, hlavne kozy a kravy. Aj obecného bujaka nechávali pásť na spoločnom úhore.
„Keďže Kostiviarska nemala pravidelnú radovú zástavbu domov, ľudia vyháňali dobytok do stredu obce, ktorý dodnes pamätníci označujú ako Kozie námestie. Ráno na námestí obecný pastier zaplieskal bičom a ľudia vyhnali z dvorov na námestie svoje kozy a kravy, ktoré potom pastier odviedol na pašu,“ približuje Ján Kollár.
Spásali hlavne strmšie svahy lúk a pasienky pod Laskomerom. Kozie námestie však podľa Jána Kollára súčasne plnilo funkciu pre zhromaždenia občanov bývalej obce, alebo pri významných cirkevných sviatkoch. Vlastný kostol totiž nemali.
Zhromaždenie na Kozom námestí v roku 1935
Historicky najstaršie, dodnes stojace drevené domy
Kostiviarska stará cesta so starým zrubovým domom ( bo asanovaný v 60. rokoch 20. storočia)
FOTO: ARCHÍV DCS
Staré drevené domy ako dokument doby
Ján Kollár pripomína, že práve na tomto námestíčku sa dodnes nachádzajú najstaršie drevené domy, ktoré boli zmapované dokonca prvým vojenským mapovaním rakúskej armády v roku 1783.
Najstaršie domy sú na Topoľovej ulici číslo 21 a 23. „Ide o domy s drevenou zrubovou konštrukciou, s omazanými stenami a so štítom do ulice. Majú drevené pavlače, orientované do dvora, so samostatne stojacou hospodárskou časťou. V prednej izbe jedného z domov sa nachádza drevený trámový strop s vročením 1786, ide teda takmer o 230 – ročný drevený dom. Škoda, že okrem stropu sa ďalšie pôvodné interiérové prvky nezachovali,“ hovorí Ján Kollár.
Súčasná moderná výstavba v lokalite bývalého Kozieho námestia
FOTO: archív DCS