Program dvojdňového podujatia vygradoval na záver súbor Váh z Liptovského Mikuláša.
BRAVÄCOVO. V dňoch 17. a 18. júla bolo na Horehroní veselo. Amfiteáter v Braväcove ožil tancom, spevom, hudbou aj slovom.
Pripraviť festival je náročný a zdĺhavý proces
Folklórny festival Na Bielych Handľoch si zapísal svoj 14. ročník. Dvojdňový program opäť zostavilo Bielohandeľské kultúrne združenie Bukovinka a veru pri rozhodovaní, koho pozvať z účinkujúcich, to nemá až také jednoduché a venuje tomu veľa času. „Program má už každoročne danú akúsi kostru. Našou úlohou je ju len zaplniť konkrétnymi účinkujúcimi, aby bol program pestrý a aby každý rok prišli medzi nás kolektívy z regiónu, ktoré ešte v Braväcove neboli,“ prezradila Radka Vrbovská z Bielohandeľského kultúrneho združenia Bukovinka. Podľa jej slov sa snažia podporovať rozvoj domácich talentov, preto vždy dostanú priestor aj deti zo základnej a materskej školy. „Je to však náročný a zdĺhavý proces a vždy nám padne kameň zo srdca, keď máme všetkých účinkujúcich dohodnutých a na sto percent potvrdených. Môžeme sa tak venovať ďalším dôležitým veciam,“ dodala Radka.
Predstavili sa až tri zahraničné kolektívy
Tohtoročný festival bol predsa len výnimočný a odlišný od predchádzajúcich. Diváci to mohli postrehnúť v bloku určenom pre zahraničné kolektívy, ktoré boli tento raz až tri, medzi nimi aj naši rodáci žijúci v zahraničí. „Boli to členovia KOS Jednota zo srbských Hložian, s ktorými máme dlhoročnú spoluprácu. Naša Bukovinka už dvakrát účinkovala na folklórnom festivale Tancuj, tancuj, ktorý u nich organizujú. Takto sa vzájomne pozývame a hostíme.“
Potlesk z Braväcova si odniesol aj NS Pálava z Mikulova, kde súbor Bukovinka prijal pozvanie na budúci rok. Posledným zahraničným účinkujúcim, ktorý však spracúva slovenský folklór, boli už takmer všetkým známe Nadeje z Paríža. „S týmto súborom má spoluprácu vybudovanú hlavne naša ľudová hudba, pretože popri ich niekoľkonásobnom účinkovaní na festivale v Braväcove, naši muzikanti pred jedenástimi rokmi účinkovali v Paríži,“ povedala Radka.
Bravó, folkloristi, boli ste úžasní
Na festival každoročne zavíta viac ako 1500 divákov, čo je v porovnaní s inými, staršími a tradičnejšími festivalmi veľmi pekné číslo. „Každým rokom sa o ňom dozvedá viac a viac ľudí, takže je predpoklad, že s pomocou dobrého počasia sa toto číslo bude zvyšovať.“ Dvojdňové podujatie si zaslúži obdiv a úctu milovníkov folklóru. Opäť bolo veselo a vládla úžasná atmosféra. Účinkovali i ochotníci z divadelného súboru M-Bravo s úsmevnou hrou Na chvoste a bolo aj Vešelo na valale s Prešovčanmi. V sobotu festival narušil dážď, preto tradičný krojovaný sprievod obcou sa nekonal a blok určený hlavne pre najmenších presunuli do sály. V podvečerných hodinách už svoju kvalitu predviedli domáci folkloristi, ako aj z Hriňovej a z Malej Frankovej. Programu vygradoval súbor Váh z Lipovského Mikuláša, ktorý dal záverečnú bodku folklórneho festivalu na Bielych Handľoch.
Výnimočné boli aj sprievodné podujatia
Tento rok bol výnimočný aj tým, že organizátor pripravil pre divákov novinky v sprievodnom programe a na tzv. malej scéne Na dedine pred humnom vystúpili folklórne súbory a kolektívy z blízkeho i vzdialenejšieho okolia.
„Odhalili sme aj drevené sochy, ktoré počas týždňa pripravovali naši zruční občania a v amfiteátri bola nainštalovaná výstava venovaná Milošovi Pokornému – tanečníkovi a choreografovi FS Mostár a FS Nadeje. Návštevníci mohli tradične vidieť jarmok ľudových výrobcov, kde si mohli výrobky aj kúpiť. Pri vstupe do areálu amfiteátra zasa ženy z Jednoty dôchodcov a MS SČK Braväcovo pripravili Braväckú izbu, kde boli vystavené tradičné braväcké výšivky a kroje,“ dodala na záver Radka Vrbovská
Program 14. ročníka bol pestrý a už teraz sa všetci tešia na jubilejný o rok.