Nová publikácia upozorňuje na závažné témy medzinárodného verejného zdravotníctva

Publikácia je určená nielen študentom medicíny, ošetrovateľstva, ale aj zdravotníckym manažérom, a laickej verejnosti.

(Zdroj: archív RÚVZ)

BANSKÁ BYSTRICA. Priblížiť medzinárodné a v rámci neho slovenské verejné zdravotníctvo, jeho úspechy, ciele i históriu je cieľom nedávno vydanej významnej publikácie pod názvom Medzinárodné verejné zdravotníctvo. Jeho autorom je Doc. MUDr. Peter Ondruš, Csc. a kol., pričom na jej tvorbe sa závažnými témami prezentovali aj traja odborníci banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva – prof. MUDr. Cyril Klement, doc. MUDr. Kvetoslava Koppová a Ing. Ľudmila Auxtová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Publikácia je určená nielen študentom medicíny, ošetrovateľstva, ale aj zdravotníckym manažérom, a laickej verejnosti s cieľom získať prehľad o tejto oblasti zdravotnej starostlivosti. V dôsledku globalizácie a prepojenia jednotlivých krajín aj kontinentov je podľa autora totiž potrebné, aby sa študenti, odborná a v neposlednom rade aj laická verejnosť oboznámila s témami, ktoré verejné zdravotníctvo rieši a ktorého výsledky odbornej práce siahajú ďaleko za hranice Slovenska aj EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Globálna záťaž chorobami

Vo viacerých kapitolách autor okrem histórie a formovania verejného zdravotníctva rozoberá európsky politický rámec na podporu vládnych a spoločenských aktivít pre zdravie a prosperitu ľudstva, upozorňuje na globálnu záťaž chorobami, využívanie globálnych epidemiologických štúdií na plánovanie, prevenciu a zlepšenie zdravia komunít a obyvateľov celého sveta. Zaoberá sa aj závažnou problematikou výživy obyvateľstva a potravinovou bezpečnosťou, dostupnosťou potravín, dôsledkami nezdravého stravovania sa, , ale aj aktuálnymi problémami starostlivosti o zdravie matky a dieťaťa, či problematikou alkoholu, tabaku a drog, ich negatívnymi dopadmi na zdravie človeka, hlavne v súvislosti so snahami príslušných odborníkov a WHO o ich obmedzenie.

SkryťVypnúť reklamu

Verejné zdravotníctvo má stáročnú históriu, ktorej dnešnú modernú podobu dal rozvoj vedeckých poznatkov, technológií, epidemiológie a ďalších medicínskych odvetví.

Riziko pandémií a prenosných ochorení

Napriek tomu je moderná spoločnosť v rozvinutých i rozvíjajúcich sa krajinách vystavená riziku prenosných ochorení, pandémiám (kardiovaskulárne, zhubné, mentálne ochorenia či úrazy), ale aj HIV, SAES, vtáčej chrípke, rezistentným mikroorganizmom i rôznym zmenám, ktoré môžu mať na ľudstvo devastujúci vplyv. „ Jednou z hrozieb sú aj biologické zbrane a bioterorizmus.

V tomto prípade je to vlastne odvrátená strana verejného zdravotníctva, pretože ide o zámerné použitie agensov vyvolávajúcich ochorenia a toxínov na zneschopnenie, či usmrtenie ľudí. V kapitole o tejto téme na širokej platforme preto opisujem globálne hrozby infekcií, vývoj biologických zbraní, ich dôsledky, systém varovania i ochrany obyvateľstva“, konštatuje stručne obsah jednej z početných kapitol publikácie jej autor prof. MUDr. Cyril Klement.

SkryťVypnúť reklamu

Dostupnosť vody

Závažnou témou dostupnosti vody a jej sanitácie (činnosť, zabezpečujúca zdravotnú nezávadnosť), zdravotnej, epidemiologickej i chemickej bezpečnosti vody sa zas v publikácii dopodrobna zaoberá vedúca Odboru hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ B. Bystrica Doc. MUDr. Kvetoslava Koppová. Participovala aj na tvorbe ďalšej kapitoly, venovanej znečisteniu životného prostredia, kde sa venovala hlavne globálnym zmenám atmosféry a jeho dopadu na zdravie obyvateľstva, znižovaniu koncentrácie ozónu v stratosfére, či vplyvu produkcie potravín na životné prostredie.

Ing. Ľudmila Auxtová z odboru ochrany zdravia pred ionizujúcim žiarením banskobystrického RÚVZ zas vo svojej práci v rámci publikácie upozorňuje na nakladanie s odpadom z aktivít zdravotnej starostlivosti, na riziká spotreby zdrojov i rádioaktivitu v životnom prostredí. Jej práca je vlastne návodom na minimalizáciu, recyklovanie a opätovné použitie tohto typu nebezpečných odpadov, nemocničnú hygienu a kontrolu infekcií, či manažment medicínskych rádioaktívnych odpadov.

Spracovala Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 328
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 930
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 618
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 753
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 355
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 693
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu