Cieľom nového Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja v Brezne je dosiahnuť rast životnej úrovne obyvateľstva mesta.
Na vzniku nového dokumentu sa podieľa päť pracovných skupín. O jednej z nich, ktorá má na starosti podnikateľskú sféru, sme už informovali. Oceneniahodné však je, že spolupráca a členstvo v skupinách sú založené na báze dobrovoľnosti a vychádzajú zo záujmu prispieť svojimi odbornými znalosťami a z ochoty urobiť vo svojom voľnom čase pre svoje mesto niečo navyše.
Jedným z tímov je skupina pod vedením Janky Lemberkovej, ktorá sa venuje sociálnej sfére a zdravotníctvu. Zložená je z členov štátnej správy, komisie pre sociálnu a zdravotnú starostlivosť o občana, zástupcov občianskych združení, SČK, mestského úradu a občanov mesta.
„Snažili sme sa osloviť tých, ktorí už v minulosti spolupracovali na tvorbe strategického dokumentu (KPSS), ale aj tých, ktorí v riešenej oblasti aktívne pracujú,“ tvrdí Janka Lemberková.
Vytýčili hlavné problémy
Hlavnou úlohou pracovnej skupiny je zhodnotiť aktuálnu situáciu v meste v rámci sociálnej sféry a zdravotníctva a stanoviť základné okruhy problémov, ktoré treba riešiť. „Tiež sa snažíme zadefinovať hlavné a čiastkové ciele – čo chceme v rámci sociálnej oblasti a zdravotníctva na území mesta dosiahnuť a hľadať spôsoby ako aj možnosti ich naplnenia a v neposlednom rade i financovania,“ uviedla Janka Lemberková.
Členovia pracovnej skupiny sú aktívni a stretli sa už štyrikrát. Podľa slov vedúcej, na úvodných sedeniach zhodnotili plnenie doteraz platného PHSR a vypracovali SWOT analýzu, na základe ktorej určili hlavné okruhy problémov týkajúce sa sociálnej oblasti a zdravotníctva.
„Vypracovali sme maticu problémov, ktorá určila poradie ich závažnosti a viedla k zadefinovaniu dvoch najhlavnejších, jeden pre oblasť zdravotníctva a druhý pre sociálnu oblasť. Tak sme určili kroky na vymedzenie hlavných a špecifických cieľov, na naplnenie ktorých hľadáme spoločne spôsoby.“
Zlepšiť treba kvalitu zdravotníckej starostlivosti
Na stretnutiach pracovná skupina dospela k záverom, že poskytovanie sociálnych služieb na území mesta je na vysokej úrovni. „Samozrejme, stále je čo zlepšovať a uspokojovať čo najširší okruh občanov mesta.“ Treba ešte zefektívniť systém sociálnych služieb na uspokojenie potrieb všetkých cieľových skupín a tiež sa zamerať na prevenciu kriminality, drogových závislostí, patologického hráčstva, zvlášť u mladých ľudí.
„V oblasti zdravotníctva sme sa zhodli v tom, že je jednoznačne potrebné zlepšiť kvalitu poskytovania zdravotníckej starostlivosti na území mesta, a to či vo vybavenosti nemocnice najmä zdravotníckou technikou, ale aj zlepšenie systému poskytovania najmä ambulantnej zdravotníckej starostlivosti,“ uzavrela Janka Lemberková.