B. BYSTRICA/HARMANEC. Zvýšenie počtu návštevníkov Harmaneckej jaskyne počas extrémne horúcich dní nepociťujú. Návštevnosť je podľa správcu jaskyne Ľuboša Hraška asi 17-tisíc ľudí ročne. "Patríme k jaskyniam s pomerne stabilnou návštevnosťou, ani teraz nezaznamenávame nejaké výkyvy nahor či nadol," pripomína.
Teplotný skok
V jaskyni sa podľa neho síce turisti a zvedavci schladia, no cesta k nej je pomerne náročná. "Sme jaskyňou, ku ktorej vedie pomerne dlhý - 1,5-kilometrový prístupový chodník. Návštevníci musia prekonať prevýšenie takmer 300 metrov, takže k nám hore prídu spotení a zadýchaní," upozorňuje s úsmevom na skutočnosť, že ich cieľ sa nachádza v nadmorskej výške 821 metrov.
Návštevníci často teplotu a podmienky v jaskyniach vo všeobecnosti podceňujú. V letnom oblečení pri vonkajších teplotách nad aktuálnych 30 a viac stupňov však ich organizmus po vstupe do útrob zeme môže zažiť poriadny šok. Teplota vzduchu v jaskyni sa totiž pohybuje od 5,8 do 6,4 stupňov Celzia.
"Preto by si ľudia mali do ruksaku zobrať dlhé nohavice a nejakú mikinu, prípadne náhradné tričko na výmenu, ak by sa cestou sem spotili. Základom je pevná obuv, rozhodne by nemali prehliadku absolvovať v plážových šlľpkách," radí Hraško.
Biela výzdoba
Ak sa ale do Harmaneckej jaskyne výletníci vyberú, ľutovať určite nebudú. Nachádza sa v južnej časti Veľkej Fatry, severozápadne od Banskej Bystrice, a je pre ňu typický výskyt bieleho sintra. „Zaujmú mohutné dómy, pagodovité útvary vysoké 12 až 15 metrov aj jazierka. Výnimočnosťou je biele sfarbenie tunajšej výzdoby,“ pozýva správca jaskyne.
Pre bohaté zastúpenie netopierov, ktorých tu žije minimálne 11 druhov, sa jaskyňa radí medzi najvýznamnejšie na Slovensku.
Hlavnou sezónou sú práve letné prázdninové mesiace, jaskyňa je prístupná denne okrem pondelkov od 10. do 17. hodiny so vstupom každú hodinu. Dĺžka prehliadkovej trasy je viac ako jeden kilometer, prejsť ju trvá približne 60 minút.
FOTO: JÁN KROŠLÁK