BANSKÁ BYSTRICA. Ružové zafarbenie, alebo červený šál obtočený okolo hrdla jednej z najznámejších sôch Partizána na Slovensku, by sa mali stať po zajtrajšku definitívne minulosťou. Mesto Banská Bystrica totiž na zajtrajší večer plánuje oficiálne spustiť osvetlenia známej sochy spod Urpína, s ktorou sa v posledných rokoch spájalo nemálo výčinov vandalov.
Viceprimátor Banskej Bystrice Martin Turčan uviedol, že kedysi bolo okolie sochy upravené a bola aj nasvietená. V posledných rokoch však chátrala. „Spolu s Banskobystrickým spolkom okrášľovacím a ochranným sme sa k tejto myšlienke vrátili. Zohnali sme spoločnými silami zabudnuté exteriérové a dostatočne výkonné svietidlá, ktoré kedysi osvetľovali bystrickú Šikmú vežu a oživili sme ich,“ doplnil Martin Turčan s tým, že svietidlá nainštalovali na stĺpy verejného svetlenia a budú sa zapínať spoločne s ním.
Členovia okrášľovacieho spolku predtým zveľadili okolie sochy. „Podarilo sa nám to všetko dosiahnuť s celkovými nákladmi nula eur,“ upresnil Martin Turčan.
Obyvateľov Bystrice na zajtrajšie slávnostné osvetlenie Partizána pozývajú. Iniciatívu mesta pozitívne hodnotí aj podpredseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Anton Hoffmann: „Nasvietenie sochy určite zatraktívni nielen priestor pri Malej stanici, no veríme že to v budúcnosti zabráni ďalším útokom vadalov,“ dodal.
Ničili ju nielen vandali, ale aj vlhko
Socha Partizána od akademického sochára Karola Dúbravského sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Malej stanice na úpätí Urpína, čo malo svoje výhody i nevýhody.
Vždy tu bol zvýšený pohyb ľudí, čo so sebou prinášalo aj neporiadok a hromadenie odpadkov v okolí sochy. Tá sa navyše nachádza na hranici lesa, takže ju ničilo nielen vlhko, ale aj nedostatok svetla. Po tom, čo jej okolie v rámci revitalizácie Urpína presvetlili, situácia sa výrazne zlepšila. V minulosti sa dokonca uvažovalo o tom, že sochu by premiestnili do inej časti mesta. Zdá sa však, že vďaka zvýšenému záujmu o jej údržbu bude môcť ostať na svojom mieste natrvalo.
Ružová, ktorá nenadchla
Vrchol vyčíňania prišiel v januári tohto roka, keď neznámi páchatelia poliali Partizána ružovou fasádnou farbou. O niečo neskôr mu okolo hrdla uviazali ďalšia skupinka červený šál.
Našťastie, už na jar sa podarilo dostať sochu do pôvodného stavu. Ako vtedy informovalo mesto, sochu vyčistili bezplatne pracovníci firmy Ressan, ktorá sa zaoberá obnovou historických objektov. Pôvodne sa totiž suma na vyčistenie Partizána odhadovala na päť- až desaťtisíc eur.
Štefánik prenechal podstavec Partizánovi
Sochu Partizána vytvoril v roku 1964 akademický sochár Karol Dúbravský, ktorého život a dielo sa výrazne spájali s Banskou Bystricou. Bol autorom mnohých komorných a monumentálnych diel na strednom Slovensku.
S umiestnením sochy sa spája aj zaujímavá história. V roku 1930 odhalili v Komárne sochu M.R. Štefánika, na ktorú sa poskladali vojaci pešieho pluku, ktorý niesol jeho meno.
Kvôli okupácii v roku 1938 však tento pomník demontovali a previezli do Banskej Bystrice, kde ho osadili na mohutnom podstavci pod Urpínom. Tam zostal až do skončenia druhej svetovej vojny, kedy sochu vrátili späť do Komárna. Odvtedy bol podstavec voľný až do chvíle, keď na ňom v roku 1964 osadili sochu Partizána.
Apríl 2O14 (na soche je viditeľné znečistenie plesňami od vlhkého lesného prostredia)
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Január 2015
Február 2015
Jar 2015. Sochu vyčistila a zbavila ružovej odborná firma.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Po skúšobnom nasvietení ho zajtra spustia oficiálne.
FOTO: BBSOO