BREZNO. V nocľahárni sa bude poskytovať sociálna služba občanom v nepriaznivej sociálnej situácii, ktorí nemajú zabezpečené nevyhnutné podmienky na uspokojovanie základných životných potrieb a ubytovanie, alebo nemôžu doterajšie bývanie užívať.
Zmena súvisí so zvyšovaním efektivity sociálnych služieb
Poslanci na ostatnom zastupiteľstve súhlasili s návrhom VZN mesta Brezna, ktorým sa mení a dopĺňa VZN o podmienkach poskytovania sociálnych služieb. Jeho schválením odklepli, že útulok Nádej, určený hlavne ľuďom bez domova, sa od 1. januára pretransformuje na nocľaháreň. Ako povedal prednosta mestského úradu Martin Juhaniak, táto zmena súvisí so zvyšovaním efektivity sociálnych služieb, a po ich zaevidovaní do Registra poskytovateľov sociálnych služieb na VÚC, mesto do 30. septembra požiada ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny o dotáciu.
Klientov treba motivovať, aby sa posunuli dopredu
Zariadenie Nádej v tomto období využíva 22 klientov a ako uviedla vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa Tatiana Štulrajterová, začleňujú sa do úplne inej kategórie sociálnej služby, ktorú by mohli do budúcna využívať, čím blokujú miesta v útulku. „Máme problém s umiestnením napr. seniorov, ktorí dovŕšili nárok na starobný dôchodok a mohli by užívať úplne inú službu a v inom type zariadenia. Ďalej sú klienti, ktorí si nájdu krátkodobú prácu, zdržiavajú sa v útulku a nemajú motiváciu k tomu, aby sa posunuli dopredu a dostali do iného typu zariadenia. Navrhovanú zmenu vnímame ako mobilizáciu klienta, ktorý by začal na seba pracovať. Niektorí sa už dostali ďalej, no iní nemali ani snahu, pretože sa im v útulku páči a sú v ňom spokojní. Samozrejme, budeme robiť všetko pre to, aby sme ľudí na ulici nenechali.“
Prevádzka nocľahárne bude 24-hodinová
Napriek tomu, že útulok Nádej sa zmení na nocľaháreň, niet sa čoho obávať. Prevádzka bude fungovať 24 hodín a ako povedal primátor, zníži sa len počet zamestnancov sociálnej služby na jedného.
„Naďalej budeme s týmito klientmi pracovať ako doteraz. V prípade, že bude dôvod na to, aby v zariadení ostávali počas celého dňa, vyhovieme im. Do budúcna v tom nevidím žiadny problém. Ten je skôr s občanmi, ktorí nechcú spolupracovať, nechcú prijať akúkoľvek pomoc z našej strany, či už od tohto zariadenia, alebo inú formu pomoci. Napríklad máme pravidelne sťažnosť od obyvateľov na Ulici ČSA, kde sa zdržiava pred panelákmi pán, ktorého dlhodobo rieši aj mestská polícia a nevieme si s ním dať rady, odmieta akúkoľvek pomoc. Podľa slov Tomáš Abela, tí, ktorí chcú prijať pomoc, chcú dodržiavať podmienky v útulku, napríklad týkajúce sa nepožívania alkoholických nápojov, s takýmito problémy nie sú.
„Zmenou návrhu VZN bude priestor na prácu s týmito ľuďmi, zariadenie a problémy bude riešiť odbor starostlivosti o obyvateľa. Naším cieľom je viac týchto občanov aktivizovať, snažiť sa ich zaradiť do bežného života, aby si našli nejaké uplatnenie a mohli fungovať v spoločnosti normálnym spôsobom,“ uzavrel primátor.