Digitalizácia kina prinesie do Brezna aktuálne filmové novinky

Na nové filmy už Brezňania nebudú musieť čakať niekoľko mesiacov alebo cestovať za nimi do väčších miest.

Kino Mostár.Kino Mostár. (Zdroj: AUTORKA)

BREZNO. Prechod na modernú technológiu má priniesť skvalitnenie audiovizuálneho zážitku pre divákov a zvýšenie návštevnosti breznianskeho kina.

Aj obraz, aj zvuk

Digitalizácia kín je procesom, ktorý pre ne predstavuje najzásadnejšiu zmenu, akú museli v poslednom období podstúpiť. Kompletne totiž mení nielen technickú stránku distribúcie a premietania kinematografických diel, ale aj celkové postavenie kina vo vzťahu k ostatným kultúrnym inštitúciám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Digitalizácia kina prináša novú technológiu v oblasti obrazu a zvuku a už čoskoro by sa jej malo dočkať aj Brezno. „Staré premietacie prístroje sa nahradia novým digitálnym projektorom, serverom na úložisko filmov, klimatizáciou premietacej kabíny a ovládacím počítačom,“ povedal referent odboru kultúry a športu Július Obernauer. Ako ďalej pokračoval, vymení sa aj premietacie plátno, tak aby vyhovovalo novým parametrom a súčasťou digitalizácie bude aj kompletná inštalácia zvukového systému Dolby. Zadarmo to ale nebude.

SkryťVypnúť reklamu

Pôžička s 1 % úrokom

Prechod na novú technológiu vyžaduje značné finančné prostriedky, ktoré najmä v prípade jednosálových kín nie je možné zabezpečiť z vlastných zdrojov prevádzkovateľa. Ešte v októbri minulého roka Brezno podalo žiadosť o dotáciu na digitalizáciu kina a bolo úspešné. Z celkovej výšky výdavkov 96 930 eur mu napokon Audiovizuálny fond poskytne dotáciu vo výške 30 000 eur. „Náklady vo výške 9 930 eur bude hradiť mesto z vlastných zdrojov ako povinné spolufinancovanie, na zvyšných 57 000 eur poskytne mestu Audiovizuálny fond pôžičku s 1 % úrokom na dofinancovanie projektu,“ vysvetľuje vedúca útvaru primátora Milada Medveďová.

Na otázku, či sa v rámci projektu bude riešiť aj komfort sedenia v kinosále, odpovedala: „Snahou a cieľom vedenia mesta je v čo najkratšom čase vyriešiť aj problém zastaralého interiéru. Budeme sa snažiť získať v prvom rade prostriedky z mimorozpočtových zdrojov na obnovu a rekonštrukciu interiéru, a teda aj sedenia, aby sa diváci v kine cítili príjemne.“

SkryťVypnúť reklamu

Filmy štyri dni v týždni

Zmluva s dodávateľom digitálnej technológie pre breznianske kino nadobudla účinnosť koncom augusta a podľa nej má do 60 dní dielo odovzdať. Najneskôr koncom októbra by už teda breznianske kino Mostár mohlo začať premietať pomocou novej technológie a to v pravidelnom premietacom profile každý utorok, piatok, sobotu a nedeľu. „Je predpoklad, že by sme mohli pravidelnú projekciu rozšíriť o prehliadky festivalových filmov, tematické projekcie a podobne. Dôležitým faktom je skutočnosť, že na nové filmy nebudeme musieť v Brezne čakať niekoľko mesiacov, ako to bolo predtým, ale novinky sa k nám dostanú veľmi rýchlo,“ dodal Obernauer.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 236
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 926
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 616
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 748
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu