Cieľom festivalu je predstaviť širokej verejnosti históriu, tradície či rôzne využitie gájd, ktoré sa v roku 2014 stali súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
SLOVENSKÁ ĽUPČA. Okolo 120 účinkujúcich z piatich európskych krajín sa predstaví dnes a v nedeľu (6. 9.) na hrade v Slovenskej Ľupči v rámci 5. ročníka festivalu Hradné Huky - Zahraj mi gajdoško 2015. Cieľom festivalu je predstaviť širokej verejnosti históriu, tradície či rôzne využitie gájd, ktoré sa v roku 2014 stali súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Ako TASR povedala riaditeľka festivalu Jana Orlická, asi najväčšou hviezdou spomedzi účinkujúcich je Allen Grace z Nemecka, ktorý je pôvodom zo Škótska a ktorý študoval hru na gajdy v Austrálii. Za sebou má už viacero vystúpení po celom svete. Účinkoval napríklad aj v Queensland Irish Association Pipe Band z Brisbane či v svetoznámom Cullen Pipe Bande z mesta Cork v Írsku. Allen je súčasťou viacerých výnimočných orchestrov v Európe a zároveň členom Symfonického orchestra Mníchov.
"Zaujímavý bude aj Tamburášsky orchester Brač z Českej republiky, ktorý hrá na tradičné tambury, staré viac ako 100 rokov," uviedla. V rámci repertoáru moravsko-slezských ľudových piesní bude dnes prvýkrát sprevádzať zoskupenie tradičného moravského gajdošského folklóru s názvom Gajdoši z Kopanic.
Tento ročník festivalu prinesie aj gajdošské tradície z Talianska v podaní talianskeho tria Zampogneria FiumeRapido, združenia Ruky na dudy z Českej republiky či Ensemble of Folk Instruments and Songs Stefce Stojkovski z Macedónska. Domáce gajdošské tradície bude v dnešnom programe zastupovať Folklórna skupina Bažalička Príbelce-Plachtince, so sólistom na gajdy Andrejom Veleslavom Barbiarom.
Festival bude pokračovať v nedeľu v popoludňajších hodinách, keď sa predstavia detské folklórne súbory zo Slovenskej Ľupče, Dratvárik a Drienka, a tiež hostia z Talianska a Macedónska. Na záver festivalu vystúpi Slovenský ľudový umelecký kolektív so svojím programom Krížom-krážom, v ktorom prinesie prehľad etnografického dedičstva viacerých regiónov Slovenska, od Terchovej, Kozároviec, Horných Orešian, Horného Liptova či Myjavska. V rámci orchestra, reprezentujúc gajdošský odkaz v slovenských tradíciách, vystúpi sólo hráč na gajdy a výrobca gájd Juraj Dufek.
Hlavným organizátorom podujatia je združenie cult-E Európska kultúra.