BANSKÁ BYSTRICA. Pracovníci troch ministerstiev a odborníci z Česka a Slovenska budú vo štvrtok 10. septembra diskutovať v Banskej Bystrici na tému Ekošoférovaním k čistejšiemu ovzdušiu. Konferencia bude zameraná na znižovanie zdraviu škodlivých emisií na našich cestách od legislatívnych opatrení, cez využívanie ekonomických opatrení až po zdieľanie skúseností z praxe veľkých firiem so zavádzaním úspornej jazdy, tzv. ekošoférovania.
Ako pre TASR uviedol Daniel Lešinský zo zvolenského združenia CEPTA, ekošoférovať môže každý. "Ekošoférovanie začína správnym výberom dopravného prostriedku. V mestách presadzujeme bicykle a nízkoemisnú verejnú dopravu." Pri vozidlách by sa malo dbať na ich správny výber, mali by sa vhodne udržiavať a ľudia by mali dbať na správny spôsob šoférovania. "Takto chránime nielen zdravie a životné prostredie, ale ušetríme aj veľa peňazí," pripomenul Lešinský.
Určite sa dá jazdiť za to, čo uvádzajú výrobcovia v technickom preukaze, a ide to aj lepšie. Bežne dosahujeme zníženie spotreby o päť až 15 percent oproti stavu pred zaškolením. To znamená, že u osobného auta je to do jedného litra na 100 kilometrov, u nákladných vozidiel a autobusov dva až tri litre na 100 kilometrov, výnimkou nie sú ani vyššie úspory. Stredný dopravca autobusovej dopravy na Morave ušetrí vďaka ekošoférovaniu 300.000 eur ročne," uviedol expert a lektor na úspornú jazdu Jiří Čumpelík z ECODrive.cz.
Konferencia je organizovaná v rámci LIFE+ projektu Clean Air so spolufinancovaním EÚ. Vďaka tejto podpore je otvorená širokej verejnosti a účasť pre registrovaných účastníkov je bezplatná. Na konferencii budú predstavení prví certifikovaní inštruktori ekošoférovania na Slovensku a najlepšie ekoautá roka 2015.
Znečistené ovzdušie spôsobuje na Slovensku každoročne viac ako 5800 predčasných úmrtí, doprava je jedným z troch hlavných zdrojov znečistenia ovzdušia, v nej najväčšie problémy spôsobujú staré naftové motory bez filtrov DPF.