Štvrtok, 21. marec, 2019 | Meniny má Blahoslav

Prvá prehra HC 05

"Barani" nestačili na Martin, ktorému podľahli až po samostatných nájazdoch.

MHC Martin - HC'05 iClinic Banská Bystrica 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 1:0)

Favorit od Hrona sa len pomaly rozbiehal a tak v prvej tretine boli prekvapujúco lepší a nebezpečnejší nadšene bojujúci domáci, ktorí pozorne bránili a vôbec nepúšťali hostí pred Dzubinu. Oveľa viac práce mal bystrický Bacashihua, ktorý viackrát podržal svojich spoluhráčov. Už v úvode ho dvakrát ohrozil Pokrivčák a v 8. minúte aj Tibor Varga. Od 10. minúty hrali hostia presilovku, ale až na pokus Galamboša vyšli naprázdno. Vzápätí mali domácu výhodu 5:4, neskôr 44 sekund aj 5:3. Zatlačili hostí do defenzívy, ale so strelami Tibora Vargu a Špirka si brankár hostí poradil. Bodku za úvodným dejstvom dal v 20. minúte Handzuš, Dzubina bol namieste.

V 24. minúte netrafil spomedzi kruhov Jokeľ. Ešte v tej istej minúte išiel Martin zaslúžene do vedenia, keď strelu Tibora Vargu brankár neudržal a Špirko doklepol. Na druhej strane v 29. minúte Rosandič z tutovky netrafil. Pri početnej výhode od 29. minúty hostia uzamkli domácich, ale s umiestnenou strelou Handlovského si Dzubina poradil. Bystrica mala síce viac z hry, ale domáci dobre kontrovali. V 33. minúte chytil Bacashihua strelu Kokavca a Dírer nemieril presne. Nezapršalo ani pri tretej presilovke Martina a nepresadili sa potom ani hostia, keď strelu Sonneho kryl Dzubina. A tak na ukazovateli skóre bolo po druhom dejstve stále nečakaných 1:0 pre domácich.

V 41. minúte sa vyznamenal Dzubina po bombe Matouška. Potom ho neprekonal ani Kytnár, ale v 44. minúte Matoušek umiestnenou strelou napokon vyrovnal. Domáci sa nevzdávali a v 46. minúte Tibor Varga vyskúšal pozornosť bystrického brankára. Favorit mal potom výraznú prevahu, výborne chytajúci Dzubina bol stále v ohni striel a domáci sa len s vypätím všetkých síl bránili. Pomohol im oddychový čas v 52. minúte, po ktorom sa vymanili z tlaku. V závere mali hostia výhodu presilovej hry, ale takticky dobre hrajúci domáci udržali nerozhodný stav. V predĺžení boli lepší hostia, ale gól už nepadol. V nájazdoch sa presadil najlepší hráč na ľade Špirko a zabezpečil outsiderovi cenné víťazstvo. Favorizovaná Banská Bytrica tak prišla o svoju nezdolanosť.

Góly: 24. Špirko (Tibor Varga), rozhodujúci sam. Nájazd Špirko - 44. Matoušek (Čížek)

Vylúčení: 4:3, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - Gajan, Gavalier, 1700 divákov

Martin: Dzubina - L. Matejka, J. Tabaček, M. Dvořák, Jáchym, Bačik, Rusina, Trávniček - Murček, R. Špirko, Tibor Varga - Pokrivčák, Surovka, M. Kokavec - Róbert Varga, Dírer, Rzavský - Jokeľ, Jurášek, Kabáč - Tomáš Varga

Banská Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Sandgren, V. Čížek, Šmach, M. Rosandič, Grndling, J. Homer, Petran - Majdan, Galamboš, Sonne - R. Gašpar, Handzuš, M. Hudec - Lunter, Kytnár, Handlovský - Lamper, Zigo, Matoušek

Ivan Dornič, tréner Martina: "Vedeli sme, že Banská Bystrica je veľmi silná, veď doteraz nestratila ani bod. Dobre sme sa na nich pripravili. Počítali sme s tým, že kto strelí prvý gól, dostane sa na koňa. Hoci sme gól v prvej tretine nedali, prvá tretina sa nám vydarila. To nám dodalo sebavedomie a v druhej časti sme sa ujali vedenia gólom najskúsenejšieho hráča Špirka. V tretej tretine hostia prepli na vyššie obrátky. Mali sme s tým veľké problémy, ale skvelý Dzubina nás držal nad vodou. Výborne hrajúci Špirko rozhodol aj nájazdy a vďaka nemu, ale aj ostatným hráčom máme cenné dva body."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Prvú tretinu sme hrali slabo, domáci boli lepší korčuliarsky a vyhrávali osobné súboje. Postupne sme sa prebúdzali. V druhej tretine sme boli aktívnejší. Ako by mala vyzerať naša hra, to sme predviedli až v tretej tretine. Mali sme tlak, domácich sme držali v ich pásme, ale tí sa úspešne bránili a dobre im zachytal aj brankár. Nájazdy sú lotéria, ale domáci si za bojovnosť a obetavosť dva body zaslúžili."