BANSKÁ BYSTRICA. V rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru (ŠZD) bolo vykonali odborníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica 47 kontrol, zameraných na plnenie povinností organizátorov zotavovacích podujatí (letných táborov, škôl v prírode, lyžiarskych výcvikov a pod.) počas ich priebehu. Kontroly zamerali najmä na dodržiavanie povinnosti písomného požiadania organizátora zotavovacieho podujatia o jeho posúdenie, na zdravotnú dokumentáciu detí, t.j. potvrdenie od lekára o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa s ohľadom na charakter zotavovacieho podujatia či potvrdenie zákonného zástupcu dieťaťa, že dieťa neprejavuje príznaky akútneho ochorenia, a že mu nebolo nariadené karanténne opatrenie.
Kontrole podliehala aj dokumentácia o zdravotnej spôsobilosti pracovníkov pracujúcich na zotavovacom podujatí, plnenie povinností zdravotníka zotavovacieho podujatia, podmienky a úroveň prípravy stravy vrátane jedálnych lístkov, dodržiavanie zákazu používať niektoré potraviny na zotavovacom podujatí, či podmienky ubytovania.
„Aj v roku 2015 boli v rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru zistené skutočnosti ktoré potvrdzujú, že niektorí organizátori zotavovacích podujatí stále nemajú vedomosť o svojich povinnostiach podľa § 25 zákona č.355/2007 Z. z. a vyhlášky MZ SR č. 526/2007 Z. z..
Zabezpečujú teda starostlivosť často o veľký počet detí z rôznych oblastí Slovenska najmä bez vedomosti o ich zdravotnom stave, bez zabezpečenia zdravotníka, ktorý spĺňa požiadavky odbornej spôsobilosti, alebo zabezpečenia podmienok takého ubytovania, aby sa minimalizovalo riziko vzniku a prenosu infekčných ochorení prenosných vzdušnou cestou, alebo kontaktom“, zdôraznila vedúca oddelenia hygieny detí a mládeže MUDr. Katarína Slotová.
Opakovane zdôraznila, že pri organizovaní zotavovacieho podujatia je potrebné prihliadať na vek a zdravotný stav dieťaťa. Ak organizátor zotavovacieho podujatia nepozná zdravotný stav svojich detí potvrdený lekárom, potom berie na seba veľkú zodpovednosť za možné zhoršenie ich zdravotného stavu počas pobytu a výkonu rôznych aktivít na zotavovacom podujatí.
Kde zvyknú byť problémy
Ďalšie riziká ohrozenia zdravia detí počas zotavovacieho podujatia, ktoré sa pri kontrolách snažia odborníci RÚVZ odstrániť, resp. minimalizovať, môžu súvisieť s nevyhovujúcou kvalitou pitnej vody, nevyhovujúcim spôsobom prípravy a podávania stravy účastníkom zotavovacieho podujatia, s konzumáciou tzv. rizikových potravín počas zotavovacieho podujatia, s nevhodným spôsobom ubytovania a údržby ubytovacieho zariadenia a v neposlednom rade aj s nevhodnými podmienkami na dodržiavanie osobnej hygieny a samotné nedodržiavanie osobnej hygieny detí.
„Organizátori zotavovacích podujatí pre deti by si mali dostatočne uvedomiť, že sa na nich zúčastňuje často veľký kolektív detí z rôznych oblastí Slovenska, z rôznych rodín, rôzneho zdravotného stavu, ktoré sa stretnú a kontaktujú v jednom ubytovacom rekreačnom zariadení.
Následok nedodržania základných preventívnych opatrení, nedodržiavanie osobnej hygieny a správnych hygienických návykov detí a ostatných účastníkov zotavovacieho podujatia, je výskyt hromadných infekčných ochorení prenosných potravinami, vzduchom alebo kontaktom“, upozornila MUDr. Slotová. Upriamila pozornosť aj na fakt, že porušovaním povinností súvisiacich s organizáciou a priebehom zotavovacieho podujatia sa jeho organizátor dopúšťa správneho deliktu na úseku verejného zdravotníctva, za čo mu príslušný orgán verejného zdravotníctva môže uložiť pokutu.
Za obdobie posledných 10 rokov sa počas priebehu zotavovacích podujatí pre deti a mládež v okresoch Banská Bystrica a Brezno nevyskytli žiadne hromadne sa vyskytujúce ochorenia aj vďaka intenzívnej spolupráce odborných pracovníkov RÚVZ Banská Bystrica s organizátormi zotavovacích podujatí a prevádzkovateľmi rekreačných zariadení, kde sa tieto podujatia uskutočňujú.