Spor o životné prostredie v obci sa rozhodli riešiť súdnou cestou.
VLKANOVÁ. Zápach, hluk, vibrácie. Tak možno v skratke opísať problém časti obyvateľov Vlkanovej, ktorí majú domy v blízkosti elektrárne na energokompost. Tú prevádzkuje spoločnosť Kompala, ktorá je presvedčená, že pre elimináciu negatívnych dopadov energobloku na miestnu komunitu, urobila v predchádzajúcich troch rokoch viacero zlepšení. Obyvatelia dotknutej lokality to vidia inak. Už tri roky sú konfrontovaní so zhoršeným životným prostredím, vďaka čomu podľa nich výrazne poklesla aj hodnota ich nehnuteľností. Prvé domy sa pritom nachádzajú iba 270 metrov od elektrárne.
Na stretnutí, ktoré pred niekoľkými dňami zvolalo občianske združenie Vlkanová zdravo sa zhodli na tom, že poslednou možnosťou je obrátiť sa na súdy. Od roku 2012, kedy elektráreň spustili, už totiž vyčerpali všetky možnosti. Opakovane sa obracali na všetky štátne inštitúcie, do ktorých kompetencie problém spadá. Zväčša však dostali rovnakú odpoveď. Zápach nie je merateľná veličina a hluk môže spoločnosť technickými opatreniami znižovať. Obrátili sa dokonca na ombudsmanku a prezidenta Kisku, no dostali odpoveď, že do ich kompetencie tento problém nespadá.
Elektráreň sa síce nachádza v katastri Badína, doplácajú však na ňu obyvatelia Vlkanovej.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Obyvatelia: najškodlivejšie je to, čo nevidno
Podľa predsedu občianskeho združenia Vladimíra Králika je pritom porušené základné ústavné právo obyvateľov Vlkanovej, ktorým sa výrazne zhoršila kvalita života. Nevylúčili preto ani možnosť, že ak so súdnym sporom nepochodia doma, v budúcnosti sa obrátia na Európsky súd pre ľudské práva.
„Najhoršie na tom je, že problémy so zápachom sú iba vrcholom ľadovca. Najškodlivejšie sú práve tie veci, ktoré necítiť. Aký dopad to bude mať na zdravie obyvateľstva o nejakých desať rokov, to dnes vôbec nedokážeme odhadnúť,“ dodal Vladimír Králik. Reagoval tak na štúdie, ktoré si dala vypracovať obec. Týkali sa obsahu zdraviu škodlivých látok v snehu, či v jablkách z vlkanovských záhrad. Rozbory ukázali, že sa v nich nachádzajú ťažké kovy s karcinogénnymi vlastnosťami ako ortuť, olovo, kadmium a podobne. Zatiaľ sú síce koncentrácie podlimitné, no obyvatelia majú obavy, že už o pár rokov pri dlhodobejšej koncentrácii škodlivín môžu tieto dosahovať hodnoty nad stanovené limity.
Starosta obce Ľubomír Longauer ( vpravo) a predseda OZ Vlkanová zdravo Vladimír Králik sú rozhodnutí brániť práva obyvateľov
Doplácajú na zlé rozhodnutia z minulosti
Elektráreň sa síce nachádza v katastri obce Badín, no najviac na ňu doplácajú obyvatelia Vlkanovej. Časť obce s rodinnými domami sa totiž nachádza v blízkosti elektrárne.
Projekt , ktorý pozostáva z kompostárne a elektrárne, im výrazne zasiahol do života. Starosta obce Ľubomír Longauer hovorí, že činnosť elektrárne je dôsledkom zlých rozhodnutí z minulosti. Spoločný stavebný úrad pre viaceré obce bol v rozhodovacom procese v obci Badín. „V tomto prípade bola obec Badín príslušná na vydanie všetkých rozhodnutí pre firmu Kompala s tým, že v rámci povoľovacieho procesu sme boli účastní aj my ako obec. No následne, keď sa už išlo do územného konania, sme boli z tohto procesu vynechaní a ani sme nevedeli, že územné konanie je,“ dodal starosta s tým, že aspoň obyvateľov domov v najviac zasiahnutej časti Vlkanovej mali do územného konania prizvať a riešiť to verejnou vyhláškou.
Súhlas pre vydanie rozhodnutia na užívanie predmetnej stavby vydal vtedajší obvodný úrad životného prostredia v júni 2012.
Podstatným problémom podľa starostu však bolo, že neskôr došlo k zmene stavby a tak dnes majú obyvatelia Vlkanovej minimum informácií o tom, odkiaľ sa všetok kal na spracovanie dováža a aký je jeho pôvod. Obec tvrdí, že podľa evidenčných čísel kamiónov, ktoré sem chodia, zďaleka nejde iba o kal z okresu Banská Bystrica, ale z viacerých kútov Slovenska a možno aj zo zahraničia.
Kauza elektráreň za pár rokov poriadne zhrubla. Má už stovky strán. Zväčša ide o sťažnosti.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Pozvaní zástupcovia štátnych inštitúcií neprišli
Hoci na posledné stretnutie pozvalo občianske združenie zástupcov všetkých dotknutých štátnych inštitúcií , tí naň neprišli a svoju neúčasť nezdôvodnili. Výnimkou bola Slovenská inšpekcia životného prostredia – Inšpektorát životného prostredia v Banskej Bystrici. Nezúčastnili sa síce stretnutia osobne, no poslali podrobnú informáciu o stave riešenia problematiky zápachu z prevádzky.
A tá napovedá , že vo Vlkanovej naozaj nie je všetko s kostolným poriadkom. Inšpekcia totiž konštatovala, že od spustenia prevádzky vykonala šesť inšpekčných kontrol, ktorých predmetom bolo dodržiavanie povinností prevádzkovateľa zdroja predovšetkým čo sa týka znečisťovania ovzdušia. Pri väčšine z nich bolo zistené porušenie ustanovení zákona o ovzduší. Inšpekcia doposiaľ uložila prevádzkovateľovi dve pokuty a dve nápravné opatrenia – jednu s termínom do konca roku 2014. Pri následnej kontrole sa však zistilo, že uložené opatrenie prevádzkovateľ nevykonal. „Máme deviaty mesiac roku 2015 a stále nič,“ hovorí starosta s tým, že pri dodržiavaní všetkých zákonov by už bola činnosť takejto prevádzky pozastavená.
Inšpekcia v hodnotení konštatuje, že za nedodržanie termínu bude prevádzkovateľovi opätovne uložená pokuta a opatrenie na nápravu v správnom konaní, ktoré v súčasnosti prebieha.
Konkrétne inšpektori zistili, že zrealizovaná stavba s názvom Neutralizácia zápachu z biomasy nebola v súlade s projektom, ktorý bol podkladom pre vydanie súhlasu k rozhodnutiu o povolení stavby.
Na poslednom zhromaždení obyvatelia opäť deklarovali svoju nespokojnosť.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Kompala by na stretnutie prišla
„Na stretnutí občanov vo Vlkanovej sme sa nemohli zúčastniť, keďže nás organizátori nepozvali. Je nám to veľmi ľúto, keďže si v našom podnikaní ctíme spoločenskú zodpovednosť a snažíme sa s miestnymi obyvateľmi vychádzať čo najlepšie a v prípade akýchkoľvek otázok a požiadaviek im v rámci našich možností vychádzame v ústrety,“ hovorí mediálny zástupca spoločnosti Kompala Juraj Puchý.
Doplnil, že Elektráreň pri Badíne už od začiatku svojej prevádzky vyprodukovala 169 265,70 MWh elektrickej energie a celý proces funguje ekologicky nezávadným procesom, keď biologicky rozložiteľné odpady z okolia mení na certifikované biopalivo. „Práve z neho potom vyprodukuje elektrickú energiu. Za tri roky spoločnosť spracovala 96 049,21 ton biologicky rozložiteľného odpadu.“
Puchý dodáva, že projekt pozostáva z kompostárne a elektrárne: „Elektráreň je vybudovaná z najnovších dostupných technológií na špičkovej európskej úrovni. Unikátnosť projektu v Badíne spočíva v zhodnocovaní biologicky rozložiteľných a nespotrebovateľných zvyškov v kompostárni riadenou aeróbnou fermentáciou. Ide o jeden z príkladov, ako efektívne môžu fungovať elektrárne pôsobiace na báze obnoviteľných zdrojov energie.“
Vykonali aj opatrenia nad rámec zákona
Juraj Puchý tvrdí, že elektráreň v Badíne celkovo zamestnáva 38 ľudí z regiónu a dobré vzťahy s obyvateľmi okolitých obcí sú pre nich prioritou:“ Výsledkom toho sú viaceré opatrenia nad rámec zákona. Aj keď elektráreň v Badíne spĺňa všetky nariadenia RÚVZ, nainštalovali sme medzi komín a ventilátor v energobloku tlmič hluku a postavili protihlukové steny na akustické i vizuálne oddelenie projektu od obce. Zároveň nad rámec zákonom stanovených opatrení investujeme do riešenia na elimináciu zápachu, ktoré nadväzuje na predchádzajúce riešenia na zmiernenie emisií hluku na bezprostredné okolie elektrárne. Radi by sme zdôraznili, že aj napriek tomu, že inšpekcia v niektorých prípadoch vyvodila závery, vždy išlo len o bežné prevádzkové úkony, ktoré boli ihneď odstránené, ale nič to nemení na situácii, že spĺňame všetky zákonné podmienky a realizujeme aj opatrenia nad rámec zákona,“ dodal.
Hovorca doplnil, že aj keď väčšina miestnych obyvateľov vníma prijaté opatrenia kladne a oficiálne merania sú pod zákonom stanovené hodnoty, priebežne čelia rôznym oznámeniam a sťažnostiam.
„Kuriózna situácia nastala v auguste, keď sa dvaja občania nezávisle na sebe sťažovali na zvýšenú hladinu zvuku a zápachu. Stalo sa tak práve v čase, keď celá elektráreň mala päťdňovú komplexnú odstávku v prevádzke, všetky technológie boli odstavené a nedochádzalo ani k manipulácii s biopalivom. Ide teda o ďalší dôkaz, že z našej strany je všetko v poriadku a hluk a pachové emisie nepochádzajú z našich zariadení. V tesnej blízkosti elektrárne je okrem iných priemyselných zariadení aj čistiareň odpadových vôd a najbližšie domy sú postavené priamo v jej ochrannom pásme. Naše argumenty podporujú aj oficiálne merania, podľa ktorých namerané hodnoty neprekračujú povolenú dennú hladinu 50 decibelov a nočnú 45 decibelov."