BANSKÁ BYSTRICA. V uplynulých dňoch bol v ovzduší na celom území Slovenska alergénom číslo jeden peľ ambrózie. Jej peľ hlavne v Európe je v podstate tzv. novým alergénom a alergické reakcie na peľ tejto buriny rapídne narastajú.
Dôvodom je, že sa rýchlo rozširuje aj v osídlených oblastiach a je zvlášť nebezpečná preto, lebo jediná rastlina vyprodukuje za sezónu milióny peľových zŕn. Alergia na jej peľ začína kýchaním, kašľom, ale ak sa nelieči včas, môže prerásť do chronických zápalov priedušiek a do astmy.
Alergiu spôsobenú ambróziou nehodno podceňovať. Ambrózia navyše čoraz agresívnejšie vytláča ostatné alergiu zapríčiňujúce buriny. Za posledných 8-10 rokov na juhu západného a východného Slovenska dvojnásobne vzrástol počet alergií, ktoré spôsobila ambrózia. „Jediný kvet ambrózie môže mať v čase kvitnutia až 80 miliónov peľových zrniek.
Na spustenie alergie netreba veľa
Na spustenie alergickej reakcie stačí iba 30-40 zrniek peľu v metri kubickom. Vietor dokáže odviať zrnká peľu až do vzdialenosti tridsať kilometrov. Alergiu na ambróziu možno liečiť alergénovou imunoterapiou. No ak je liečba neúspešná, potom už možno potláčať len príznaky. To znamená užívanie liekov po celý život. Preto si treba uvedomiť, že ak necháme ambróziu na vlastnom pozemku nepokosenú, ohrozujeme tým zdravie aj druhých, a to nielen v bezprostrednej blízkosti“, zdôraznila RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktoré je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku.
Najvyššie denné koncentrácie peľu ambrózie v uplynulých dňoch v počte 300 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu zachytila monitorovacia stanica RÚVZ v Banskej Bystrici a v počte 178 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu monitorovacia stanica pri ÚVZ SR v Bratislave. Peľ ambrózie dosahoval najmä v prvej polovici týždňa alergologicky významné koncentrácie našťastie len na časti územia Slovenska.
Trápi nás aj palina
V ovzduší nad Slovenskom je okrem peľu inváznej ambrózie aj agresívny peľ paliny a tráv z čeľade lipnicovitých, ktorý však dosahoval väčšinou len veľmi nízke koncentrácie. Poklesli aj denné koncentrácie peľu slabšie alergizujúcej pŕhľavy a peľu paliny. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ skorocelu, štiavu, mrlíkov i rastlín z čeľade mrkvovitých a astrovitých . Veľmi vysoké hladiny dosahovali aj spóry plesní s dominanciou rodov Alternária , Cladospórium a Epicoccum.
V nasledujúcich dňoch si dominanciu s udrží hlavne peľ bylín. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosiahne len veľmi nízke koncentrácie, poklesnú denné koncentrácie peľu paliny i ambrózie. Denné koncentrácie spór plesní sa udržia vo veľmi vysokých hladinách, výrazným zastúpením rodov Cladospórium, Alternária a Epicoccum. Najvýznamnejším alergénom a „strašiakom“ polinotikov však ostáva peľ ambrózie.