BRATISLAVA. Zatmenie Mesiaca nie je príliš vzácny vesmírny úkaz. Každý rok sa odohrajú prinajmenšom dve, maximálne ich môžeme vidieť päťkrát.
V pondelok nad ránom sa však zosúladia viaceré okolnosti a budeme môcť pozorovať úplné zatmenie, aké naposledy nastalo v roku 1982 a najbližšie sa zopakuje v roku 2033.
Supermesiac
Zatmenie Mesiaca nastáva v čase , keď býva Mesiac v splne a zároveň v jednej línií so Slnkom a Zemou, pri čom sa dostane do tieňa našej planéty.
Obežná dráha Mesiaca okolo Zeme však nie je dokonalým kruhom a niekedy je pri nás bližšie a inokedy ďalej.
V pondelok ráno bude mesiac nielen v splne, ale aj najbližšie k Zemi v takzvanom perigeu svojej dráhy.
Oproti apogeu, keď je od Zeme najďalej, sa bude Mesiac na oblohe zdať o štrnásť percent väčší a tridsať percent jasnejší - tento úkaz sa preto nazýva supermesiac.
Počas jeho úplného zatmenia sa tiež zvykne sfarbiť dočervena, vďaka ohybu a rozptylu slnečného svetla pri prechode cez prachové čiastočky zemskej atmosféry.
Koniec sveta nehrozí
Napriek tomu, že takýto krvavý mesiac býval v minulosti spájaný s koncom sveta, v skutočnosti je to obyčajné nebeské divadlo.
A na rozdiel od zatmenia Slnka sa bude pondelkový úkaz dať pozorovať aj voľným okom.
"Jediné, čo sa na Zemi počas zatmenia stane, je, že sa ľudia ráno zobudia s bolesťou krku, pretože sa celú noc pozerali hore," povedal pre NASA Noah Petro, vedec z tímu mesačnej sondy Lunar Reconnaissance Orbiter.
Podľa informácií agentúry SITA zo Slovenskej akadémie vied sa na Slovensku začne čiastočné zatmenie v pondelok o 3:07 h.
Úplné zatmenie budeme môcť pozorovať od 4:11 h do 5:24 h, čiastočné zatmenie skončí o 6:27 h.