HEĽPA. Rázovitá obec turistom ponúka široké možnosti zimnej a letnej turistiky – lyžovanie zjazdové aj bežecké, pešiu turistiku, splavovanie Hrona, cykloturistiku, ako aj návštevu historických pamiatok.
Pri pohľade na dreveničky vás zahreje pri srdci
Najstaršia zmienka o obci Heľpa, ktorá patrila Muránskemu panstvu a vznikla na základe valašskej kolonizácie, pochádza z roku 1549. Obyvatelia rázovitej dediny sa venovali chovu oviec, čo trvá až dodnes. Tradíciu má drevorubačstvo, povozníctvo a baníctvo. Na potulkách Heľpou môžete ešte stále vidieť podpivničené drevenice, ktoré sú dôkazom zručnosti miestnych majstrov. Sú skutočne krásne a pri pohľade na ne vás zahreje pri srdci.
Typická drevenička
FOTO: PETER BERČÍK
Z hľadiska náboženskej štruktúry, v 16. storočí mali prevahu evanjelici nad katolíkmi, neskôr sa obec preorientovala výlučne na katolícke náboženstvo. Heľpania si v roku 1806 postavili v barokovom slohu Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Svojrázne zvyky a život obyvateľov inšpirovali v tvorbe aj spisovateľa Jozef Cígera Hronského, maliarov Janka Alexyho a Miloša Bazovského a milovníka slovenského vidieka Karla Plicku.
Klenotom obce je aj prírodný amfiteáter
Horehronie je nádherný región, bohatý na prírodné krásy a turistické atrakcie. A čím sa môže pochváliť Heľpa? Ako povedala Mária Kemková z obecného úradu, turistov by zaviedla do areálu prírodného amfiteátra v prekrásnom prostredí podhoria Nízkych Tatier, ktorému dominuje majestátna Kráľova hoľa. Ako je už všetkým známe, v letných mesiacoch sa v ňom konajú Horehronské dni spevu a tanca. „V okolitom teréne amfiteátra sú vybudované dve drevenice, ktoré počas festivalu slúžia na výstavy a na prezentáciu ľudových remesiel a tradičných zvykosloví.“
V obci tiež nezabúdajú na športové vyžitie, vybudovali štadión, na ktorom je k dispozícii ľadová plocha, futbalové a viacúčelové ihrisko s umelým trávnikom, tenisový kurt a posilňovňa. V prípade, že chcete na potulkách po Horehroní zotrvať dlhšie, o stravovanie či ubytovanie sa obávať nemusíte. V Heľpe ponúkajú niekoľko ubytovacích a stravovacích zariadení.
Vyberte sa na prechádzku za kyslou vodou
A to stále nie je všetko. Obec Heľpa sa pýši mnohými historickými pamiatkami, patrí k nim Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Kaplnka sv. Jána či Stará fara, v ktorej je zriadené múzeum Valcha. „Počas folklórnych slávností ponúkame ukážky prác ľudových remesiel – rezbárstvo, šindliarstvo, košikárstvo, metlárstvo, spracovanie ľanu, spracovanie vlny pred pradením, pradenie, tkanie, pletenie, vyšívanie, kováčstvo, obuvníctvo, valchárstvo, strojová výšivka. Nechýba ani Kuchyňa starých materí – ochutnávka spojená s prípravou tradičných jedál v dreveniciach v prírodnom amfiteátri,“ dodala Mária Kemková.
Ak máte radi prechádzky, obec Heľpa odporúča vybrať sa k Prameňu kyslej vody. Nachádza sa v doline Krivuľa a od dediny je vzdialený asi 3,5 km smerom na sever. Z vody sa môžete napiť, alebo si z nej vziať so sebou. Prechádzka je vhodná ako príjemný relax s dobrou cestou, prístupnosťou a samozrejme doplnené čarovnou atmosférou vône lesa.