BANSKÁ BYSTRICA . Folklórny súbor Bystrina oslavuje 35. narodeniny. Slávnostné predstavenie k 35. výročiu sa uskutoční v sobotu 24. októbra v športovej hale na Štiavničkách v Banskej Bystrici. V premiérovom programe členovia súboru divákov prevedú takmer celým Slovenskom v nových tanečných choreografiách, pekných piesňach i zaujímavých koncertných úpravách ľudových melódií.
Folklórny súbor Bystrina vznikol na pôde vtedajšieho Domu kultúry ROH v Banskej Bystrici. Od začiatku boli jeho členmi mladí ľudia, ktorí mali vzťah k folklóru i slovenským ľudovým tradíciám. Dlhoročným umeleckým vedúcim a choreografom bol očovský rodák Ján Pivoluska. Medzi ďalšie osobnosti, ktoré sa zaslúžili o úspešné pôsobenie súboru patrí Juraj Pecník, prvý predník Bystriny a primáš Vrchárskeho orchestra, Tibor Sedlický, terajší riaditeľ Konzervatória J. L. Bellu, cimbalista SĽUK-u Andrej Jarolín a violista Diabolských huslí Milan Hronček. Z ďalších možno spomenúť aj speváčku Annu Pecníkovú z Hrochote a speváka Miroslava Šávolta z Poník.
Na začiatku bolo nadšenie
Už od svojho vzniku sa Bystrina zúčastňovala na všetkých významných folklórnych festivaloch na Slovensku. Takmer každý rok úspešne reprezentovala v zahraničí, napríklad v Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Taliansku, Portugalsku, Španielsku i na Kanárskych ostrovoch. „Som rád, že som stál pri zrode dobrej veci. Je to dobrý pocit, keď vidím, že súbor pretrval až do dnešných dní a dostal sa na profesionálnu úroveň. Keď sme začínali, len niektorí z nás mali primerané hudobné vzdelanie, poháňalo nás predovšetkým nadšenie. O to viac ma teší, že takmer všetci členovia súčasného súboru sú absolventi nášho konzervatória,“ uviedol pre agentúru SITA Tibor Sedlický, jeden zo zakladateľov Bystriny. „Oceňujem to, že mladá generácia má vrelý vzťah k ľudovému umeniu aj napriek tomu, že už nevyrastala v autentickom folklórnom prostredí, ako to bolo v našom prípade,“ dodal.
Najväčšími zmenami prešiel súbor za posledných desať rokov. Svojský rukopis zanechal v Bystrine mladý choreograf Lukáš Kordoš a plodná bola i hudobná spolupráca s Michalom Budinským. Ako tanečný pedagóg a choreograf pôsobí teraz v súbore aj Ľudmila Antalová, bývalá sólistka Lúčnice. Na príprave nových choreografií sa podieľa umelecký vedúci SĽUK-u Stanislav Marišler. Ľudovú hudbu vedie cimbalista Vladimír Homola ml., sólista orchestra Zlaté husle. V súčasnosti má súbor viac ako tridsať členov.