Vo VŠC Dukla s novým riaditeľom Galovičom vzrastie zodpovednosť

Vojenské športové centrum Dukla by malo onedlho fungovať ako moderné stredisko poskytujúce pre vrcholových športovcov všetky vymoženosti, ktoré súčasnosť prináša.

Nový riaditeľ VŠC Richard Galovič predstavil model zohľadňujúci základné trendy, aby sa špičkoví športovci cítili v Dukle komfortne a naopak, u tých slabších vznikli obavy zotrvať v elitnom banskobystrickom centre.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Richard Galovič predstavil nový organizačný model fungovania len po 60 dňoch, odkedy ho ministerstvo obrany vymenovalo do funkcie riaditeľa. Napriek krátkemu času stihol vytvoriť štruktúru fungovania, ktorá by významný článok slovenskej reprezentácie posunula na vyššiu úroveň.

Tradičná Dukly končí

"Moje doterajšie pôsobenie bolo spojené u mnohých aj s pochybnosťami a neistotami," rekapituloval. "Keď som do Dukly nastúpil, narazil som na to očakávané, Duklu postavenú na tradíciách a okrem toho už nič viac. Aby mala pred sebou svetlejšiu budúcnosť, musí vychádzať z disciplíny, zodpovednosti, úcty, žiaľ až na malé výnimky som ani jednu z týchto cností v Dukle nenašiel."

SkryťVypnúť reklamu

Richard Galovič si zvolil jedinú cestu náročnosti, inú si nepripúšťa. Od 1. decembra bude platiť nová organizačná štruktúra postavená na troch nosných stĺpoch, ekonomike, podpornom tíme a športe, nad piliermi dohliadne riaditeľ so sekretariátom, s informačným systémom, marketingom a právnymi službami.

"Z 12 športových oddelení sme vytvorili v podstate tri, tzv. elite tím, oddelenie letných olympijských športov a zimných. Od sezóny 2016 vojdú do praxe aj kritériá pre zaradenie športovcov do troch skupín, s elitnou podporou, individuálnou a skupinovou. Celý proces bude sprevádzať striktné individuálne hodnotenie aj 33 trénerov, ktorí tu pracujú a nad niektorými visia už otázniky."

Nový informačný systém

Richard Galovič sa spolieha aj na fungovanie nového informačného systému v Dukle, ktorý korešponduje so systémom vyplývajúcim z nového zákona o športe. "Zahŕňa presný modul, harmonogram športovej prípravy, v ktorom sa naplánuje každá jedna aktivita športovca. Fungovať bude na princípe onlajnového tréningového denníka, nad všetkým dohliadne naše oddelenie manažmentu športu."

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz Richard Galovič zápasil v Dukle s premnoženou administratívou. "Aj som si zrátal, denne som strávil hodinu a 50 minút podpisovaním, po ktorom pridávali podpisy ďalší štyria, a to je obrovské množstvo úradníckej práce, ktorá by sa mohla využiť inde, efektívnejšie. Nový systém vychádza z mojich skúseností, ktoré som nadobudol počas 20 rokov práce v tejto oblasti a čo som sa snažil aj odpozorovať."

Asi najviac pozornosti pútajú športovci zaradení do skupiny elite, momentálne so 14 menami. Richard Galovič: "Duklu nepovažujem za sociálny ústav. Áno, môže sa stať, že odrazu budeme mať vzhľadom na kritériá veľa voľných tabuľkových miest, no novému systému verím a považujem ho za sociálne správny. Doba sa zmenila, musíme sa zmeniť aj my a prispôsobiť novým trendom. Ak niekto nenaplní kritériá a bude v ohrození, dostane šancu a oprávnenosť pôsobenia v Dukle bude musieť potvrdiť v rôznych časových periódách, či v troch, šiestich, alebo deviatich mesiacoch."

SkryťVypnúť reklamu

Viac medailí

O čo všetko sa snaží Richard Galovič, vyplýva aj z jeho cieľov do budúcnosti. "Sľubujem si viac olympijských medailí pre Slovensko, nastavenie transparentných kritérií. A možno sa rozprúdi nasadenie tých, ktorí sa snažia dostať do strediska. Na konci snaženia by mali pribudnúť športové vzory pre mládež, mala by sa zvýšiť úcta a hrdosť na slovenský šport. Kto splní výkonnostné kritériá, bude mať podporu, to je jasné a čisté. Manažérsky pohľad na vec prenesený z externého prostredia je dôležitý, ani ja som sa nevyhol faktu prezamestnanosti, brzde byrokracie. Populárnym zostáva škrtať tabuľkové miesta, no veľmi rýchlo som pochopil, že do tohto citlivého organizmu by sa zbrklo nemalo zasahovať. Hľadal som miesto pre každého, kto chce pracovať a prispieť k vývoju na Dukle. Nerobil som čistky, ale snažil sa vyvážiť ľudí tak, aby ťahali vo firme za jeden povraz, s vnútornou hrdosťou a snahou byť čo najlepší."

VŠC Dukla podľa slov Richarda Galoviča bude pracovať v polohe servisnej organizácie. V januári sa chystá spustiť nové diagnostické centrum, začiatkom decembra pribudne nová strelnica na Králikoch.

Pozitívny názor Tótha aj Kuzminovej

K zmenám sa pozitivne postavili aj ikony strediska, dvojnásobná olympijská víťazka biatlonistka Anastasia Kuzminová a majster sveta v chôdzi na 50 km Matej Tóth. Obaja presne uviedli dôvody, prečo im zmeny imponujú.

Anastasia Kuzminová: "Súhlasím s názorom riaditeľa, aby sa nasilu na Dukle športovci nedržali. Z Dukly sa stáva organizácia podporujúca najvyššie výkony, s komplexným zabezpečením športovov, aby mohli uplatniť všetok svoj potenciál. Necháva sa šanca aj pre menej výkonných, no len vtedy, ak ich výkonnostná krivka pôjde hore. Tradície Dukly sa nerušia, treba sa však od nich odraziť a pridať niečo nové."

Matej Tóth si virtuálne nový systém organizácie vyskúšal aj na sebe. "Elitný tím by mal vyrábať medaily, no nemôžeme sa zamerať len na najlepších. Aj oni raz skončia, a tak je správne, že sa myslí aj na ich nasledovníkov, druhý sled a mládež. Aj ja som sa do elitného tímu musel prepracovať. Ak by tento odprezentovaný systém fungoval za mojich mladších čias, asi by som sa do elity zaradil podstatne skôr. Ja som kritériá vždy spĺňal, nastavili sa tak, aby vyhovovali športovcom s najväčším potenciálom. V Dukle ho musia budovať, zveľaďovať a nakoniec sa mnohí dočkajú úspechov, tak ako ja."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 236
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 926
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 616
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 748
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu